archief volgens onze Handleiding8 te inventariseeren". Deze waterschade heeft, evenals die van 1878,9 toch wel onherstelbare sporen achtergelaten. Teksten die niet meer te lezen zijn, herinneren ons, archivarissen, vrijwel dagelijks aan het werk van Gimberg en aan de grote zorg die hij had voor "zijn" archief. Op 11 april 1932 wordt de oud-archivaris herdacht in de vergadering van de gemeenteraad: de mens Gimberg is niet meer, "de echt Zutphensche pen, die geen gelegenheid liet voorbijgaan om het licht van zijn rijke kennis omtrent de geschiedenis onzer stad te laten schijnen, - die ons keer op keer verraste met een gedocumenteerd artikel in de courant naar aanleiding van 't een of ander voorval, of ook met een nog breeder artikel in de jaarboeken van Gelre - hoeveel heeft Gelre niet aan hem te danken - die echt Zut phensche pen is voor goed uit de hand gelegd. En de oude stad draagt rouw; zij kan zulk een figuur zoo slecht missen; zij heeft geen beteren propagandist kunnen hebben dan dezen autodidact, die zijn ambt, zijn leven, ons leven, heeft vermooid en verfraaid en uitgeheven boven het gewone en administra tieve van eiken dag. Hij ruste in vrede. Zijn nagedachtenis is onuitwischbaar, door zijn eigen toedoen; zijn naam blijft in de geschiedenisboeken staan. Wij zullen dien blijven eeren, en hij zal geëerd blijven, lang na dien van de meesten".10 Met deze woorden is het laatste gezegd over Johannes Gimberg. De burgemeester van Zutphen had destijds gelijk: Gimbergs nagedachtenis is niet uit te wissen. Men mag van hem zeggen wat men wil, maar men moet wel bedenken: "te gering in aantal zijn de menschen, van wie zonder vrees voor tegenspraak getuigd mag worden: hij was een hartelijke, brave, eerlijke en wijze man!" 11 Noten 1 B(iemond) te Z(utphen) in Archief, orgaan van de Oudheidkundige Vereeniging De Graafschap, deel I, p.223. 2 Zutphensche Courant, 26 augustus 1929. 3 B. J. Westerbeek van Eerten, De geschiedenis van onze vereeniging, 'm Archief deel I, p. 2. 4 B. te Z., a.w., p.223. 5 idem 6 Wijnhuisfonds, jaarverslag over 1972, p. 23-26. 7 Nederlandsch Archievenblad, 31ste jaargang, 1923-1924, p. 133-137. 8 P. Fzn. Muller, J.A.Feith en R. Fruin, Handleiding tot het ordenen en beschrijven van archieven, 1898. 9 Zie: Verslag over den toestand der gemeente Zutphen over 1878, bijlage C. 10 Notulen van de raadsvergaderingen over 1932 en persoonsdossier J. Gimberg (Afdeling Interne Zaken van de gemeente Zutphen. 11 B. te Z., a.w., p. 228. 15

Zutphen (vanaf 1982) | 1983 | | pagina 17