nimmer de nadruk valt op de scribent, maar steeds op die van de stad Zutphen. Gimberg is in deze krant Zutphens grootste ambassadeur. Zijn deelname aan activiteiten van verenigingen met een zo verschillende interesse vindt haar weerslag in de door hem gepubliceerde artikelen en in de naar hem genoemde collectie. Vóór alles mag en moet gezegd worden dat hij altijd bereid is geweest voorlichting te geven over de geschiedenis van zijn eigen stad Zutphen opdat deze geschiedenis zou doorklinken in de tijd. Tot in deze tijd! Waardering en kritiek Wanneer Gimberg is overleden, wordt over hem zeer loffelijk geschreven. Het spreekwoord "over de doden niets dan goed" is ook hier van toepassing: "een braaf man, een voortreffelijk vader, een liefhebbend echtgenoot die voor allen, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd, gearbeid heeft met nooit falende kracht. Een uitnemend voorbeeld voor zijn gezin".4 Gimberg wordt beschreven als iemand met een aangeboren hartelijkheid en een innerlijke vriendelijkheid, met oprechte trouw in zijn vriendschap. Gimberg heeft nimmer snel zijn oordeel klaar over iemand anders. Zeker niet wanneer hij zelf niet precies en onbetwistbaar weet dat het gelijk helemaal aan zijn kant is en dat daarom een afkeurend oordeel op z'n plaats is. Gimberg kon "toornen tegen leugen en bedrog en huichelarij, kwade trouw en schraapzucht en hebzucht en drang naar het bezit van het geld-om-de-macht! Maar toch: hoe mild kon zijn oordeel wezen als hij wist dat gemis aan weerstand tegen de verleiding iemand ten val had gebracht. Daarvoor was hij te zeer filosoof om dan nog te blijven veroordeelen".5 Gimberg is een eenvoudig man geweest en gebleven. Maar tegelijk een die zijn waarde voelde. Daarin mocht niemand hem aantasten. Hij zou daartoe ook nooit iemand de kans geven! Of hij ook koppig is geweest? Eigenzinnig? Gimberg is in ieder geval wel iemand geweest die volstrekt ontoegankelijk was voor pogingen (van wie dan ook) om hem anders te laten schrijven of spreken dan zijn hart het hem had ingegeven. Zijn mening heeft hij nooit onder stoelen of banken gestoken, nee, deze werd door hem "verkondigd" als de enige juiste, en wee degene die die juistheid waagde te betwijfelen! Hij kon hierin stellig zijn: hij had altijd alles tot op de bodem nagezocht en uitgepluisd. Daarmee was het voor hem zonneklaar dat het gelijk aan zijn kant stond wanneer hij tegenspraak kreeg. Daarom ook kon hij zo onbarm hartig zijn en ook wel hooghartig tegenover hen die het waagden hem te bekritiseren zonder enig verstand van het onderwerp te hebben. Deze trek van Gimberg mag voor sommigen wat onplezierig overkomen, toch moet gezegd worden dat hij een gemoedelijk man was. In Zutphen was hij gewel- 11

Zutphen (vanaf 1982) | 1983 | | pagina 13