deze publicatie vervolgens bekend gemaakt worden en zonodig aangevuld. Zutphen zal ook in de komende Nieuwjaarsnacht wel weer voldoende vuur werk de lucht inschieten. Maar ook nu zijn er regels: het moet per slot van reke ning wél leuk blijven en mooi om naar te kijken. Het mag voor de medemens en voor de dieren niet gevaarlijk zijn. De controle op het naleven van de regels is vroeger ongetwijfeld streng geweest. Twee goudguldens verdienen is geen kleinig heid. Maar ook omgekeerd: twee goudguldens kwijtraken omdat je niet goed hebt opgelet, dat is iets om je leven te verzuren. Het vuurwerk zal zich wel be perkt hebben tot hetgeen "oirbaar" is, overeenkomstig dit verbod. Nadien wordt deze publicatie tenminste niet meer aangepast (tot aan de Franse tijd). Het is na tuurlijk wel hoorbaar gebleven. Maar dan toch niet zo, als nu, ruim 200 jaar la ter. Nu maken reclameteksten op publicatieborden en t.v.-spots ons duidelijk dat wij wellicht teveel lawaai produceren in en rond de Nieuwjaarsnacht. Daarom wordt ons zo indringend gevraagd "zacht te zijn" voor elkaar. Bronnen Memorien- en Resolutienboek der Stad Zutphen, 1775-1777; Oud Archief Gemeente Zutphen, inv.nr. 48 Stedelijke ordonnantiën, reglementen en publicaties, 1736-1807; Oud Archief Gemeente Zutphen, inv.nr. 549 nr. 26 OUDE BOEKEN IN ZUTPHEN aspecten van ontsluiting en beheer door A.J. Geurts Reeds vele decennia lang is Zutphen bekend vanwege zijn oude boeken. De Li brije, de bibliotheek van de St. Walburgiskerk, heeft de IJsselstad deze faam ge bracht. Al in de vorige eeuw had de oude boekerij van de Zutphense hoofdkerk veel interesse opgewekt, maar het is de verdienste van K.O. Meinsma dat hij in zijn uit 1902 daterend proefschrift 1 voor het eerst uitvoerig aandacht schonk aan de geschiedenis en de inhoud der Librije. Sindsdien hebben de 16de-eeuwse overwelfde bibliotheekruimte en de zich daarin bevindende boeken niet te kla gen gehad over nationale en internationale belangstelling. Hoewel het merendeel der bezoekers vanuit een toeristisch oogpunt de Librije in hun programma op neemt, schuwen ook wetenschappers de reis naar Zutphen niet, ten einde voor hun studie gebruik te maken van de handschriften en oude drukken welke zich in de Walburgisboekerij bevinden. Tot voor kort was het heel wat minder bekend dat ook het Zutphense gemeentearchief een collectie middeleeuwse boeken her bergt. Helaas heeft de bestudering van de geschiedenis der oude Zutphense biblio- 79

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 4