LATEN WIJ ZACHT ZIJN VOOR ELKAAR!!! door J.C. Riemens Het afsteken van vuurwerk in de Nieuwjaarsnacht is een niet weg te denken tra ditie in ons land. Vele miljoenen guldens worden besteed aan het kopen van al lerlei artikelen welke met aansteker of lucifer worden aangestoken en vervolgens weggegooid of weggeschoten. Het is niet iets nieuws. Zoals vuur de mensheid al tijd al heeft geboeid, zo trekt ook vuurwerk vele mensen aan als een magneet. Dat geldt niet alleen voor de Zutphenezen en Zutphenaren van nu, maar even goed voor die van weleer. Soms lopen de dingen wat uit de hand. Ook dat is niet nieuw. In 1777 bepa len burgemeesters, schepenen en raad van de stad Zutphen dat het maar eens af gelopen moet zijn met "het werpen van zwermers of voetzoekers en het lossen van snaphaanen, kanonnetjes en ander schietgeweer". Het afschieten en wegwer pen van deze voorwerpen heeft maar al te vaak aanleiding gegeven tot grote ongelukken. Daarom zal vanaf heden streng opgetreden worden tegen het maken van al te veel lawaai. De plaatselijke overheid verbiedt een ieder om "het zy ter gelegenheid van het Nieuwjaar, het zy op de Hooge Geboortedagen van Zyne Doorluchtigste en Haa- re Koninglyke Hoogheden, den Heere Prince en Mevrouwe de Princesse van Orange en Nassau en de verdere Stadhouderlyke Familie, ofte ook op eenige an dere tyden" voetzoekers op de openbare straat te gooien of ander kruit te doen ontvlammen. De boete voor degene die dit verbod negeert wordt bepaald op twee goudguldens. Dit geld zal niet in de stadskas vloeien maar is voor degene die het komt aanbrengen! Voor hem (of haar) die dit verbod meerdere keren over treedt, zal er verdere straf volgen. Aan ouders van minderjarige kinderen, voogden van pupillen en "meesters en vrouwen" van dienstboden wordt gezegd dat zij aansprakelijk gesteld zullen worden wanneer vuurwerk wordt ontstoken door hen die onder hun hoede ge acht worden te behoren. De bewoners van huizen vanwaaruit voetzoekers wor den gegooid of met "snaphanen" geschoten wordt, zullen eveneens deze boete moeten betalen. Onder de verboden artikelen wordt niet gerekend vuurwerk. Wanneer men dat wil afsteken heeft men echter wél toestemming nodig van het stadsgericht. Zoals in zo menig opzicht waar is, geldt ook hier: voorkomen is beter dan ge nezen. Daarom wordt door de magistraat opgedragen aan de nachtschout, zijn assistenten, de bedelvoogden, maar ook aan de stadsroededragers, panders, bo den, klepperlieden "en voorts alle andere dergelyke in eed en dienst van de Stad zynde" personen, aan het gericht te melden wanneer iemand dit verbod wil (gaan) overtreden. Wanneer dit niet wordt aangebracht zal de stadsambtenaar ook twee goudguldens moeten betalen. Deze opbrengst komt de armen ten goe de. De verordening zal "door den druk gemeen gemaakt" worden. Niemand zal kunnen zeggen dat het hem onbekend was. Eenmaal per jaar, in december, zal 78

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 3