VIJFTIG JAAR NA GIMBERG door J.C. Riemens Ruim vijftig jaar geleden, op 21 maart 1932, overleed te Zutphen Johannes Gimberg, gepensioneerd gemeentearchivaris van deze stad. Op zich is de herin nering aan iemands dood geen vermeldenswaardig feit. Wat echter opvalt is het gegeven dat met het sterven van deze man diens naam niet is verdwenen. De naam van een eenvoudige man is uitgegroeid tot een begrip, tot een klank die kenners ervan meteen duidelijk maakt waarover het gaat. De collectie-Gimberg Gimberg is een vraagbaak. Voor archivarissen, historici, scholieren en andere ge- interesseerden in het verleden van de stad Zutphen. Gimberg zet een ieder die in aanraking komt met zijn nalatenschap op een bepaald spoor. Hij wijst de weg door literatuur en archieven, langs oude gevels en door oude straten. Bij Gimberg kan vrijwel iedereen terecht met de meest uiteenlopende vragen op historisch, cultureel en letterkundig gebied. Hiermee is met beperkte woorden aangegeven hoe veelzijdig Gimberg is. Het is inmiddels wel duidelijk geworden dat wanneer het hier gaat over Gim berg, niet de man bedoeld wordt die die naam gedragen heeft, maar de op het gemeentearchief berustende collectie aantekeningen, gemaakt en verzameld door deze man. Hoe komt deze collectie op het gemeentearchief? De gemeente Zutphen heeft deze in 1932 aangekocht. In dat jaar vraagt de gemeentearchivaris, mej. W.E. Smelt, die Gimberg is opgevolgd, aan het college van Burgemeester en Wethouders machtiging deze collectie aan te kopen. Zij schrijft: "Bij de nalaten schap van den heer Gimberg bevinden zich een aantal portefeuilles, die aanteke ningen, foto's en dergelijke bevatten, die van belang zijn voor hen, die de ge schiedenis der stad willen leren kennen". Zij besluit haar verzoek tot aankoop met de opmerking dat deze stukken zeer op hun plaats zullen zijn in de biblio theek van het archief 1 Zo wordt de gemeente eigenaresse van een verzameling aantekeningen die van onschatbare waarde blijken te zijn geweest en die dat in wezen nóg zijn! En dat alles voor het bedrag van f 100,-, in die tijd evenwel een behoorlijk bedrag! Dat niet alle aantekeningen even juist zijn (ook Gimberg sloeg de plank wel eens mis), doet niets af aan de waarde die deze collectie vertegenwoordigt. Evenmin het feit dat b.v. vele fragment-genealogieën door latere publicaties achterhaald zijn. Nu, vijftig jaar na Gimberg, zijn deze aantekeningen "zeer op hun plaats" in het archief. In 1981 is een begin gemaakt met het nader toegankelijk maken van deze collectie. Een eenvoudige lijst met dossiernummers en een zeer beknopte om schrijving van het onderwerp schoten heel duidelijk tekort om een goede en ge makkelijke ingang in en toegang tot Gimberg te hebben. Bovendien was de col- 85

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 14