DE ZUTPHENSE LEEUW door D. Stegeman De heraldici uit vroeger eeuwen, onkundig van het feit dat de wapenkunde pas omstreeks het midden van de 12de eeuw is ontstaan, beschreven vaak wapens die in een vóórheraldisch tijdperk zouden hebben gefunctioneerd. Een van deze blazoenen was dat der Graven van Zutphen. De eerste die over een wapen van deze Graven spreekt, is de Nijmeegse kanunnik Willem van Berchem; hij vertelt in een door hem in het Latijn geschreven Gelderse Kroniek - voltooid rond 1480 - dat de Zutphense dynasten een rode leeuw in een wit veld voerden en ofschoon er ook andere kleuren worden genoemd, bleef toch het rood en zilver de gang bare. Hoe Van Berchem aan zijn wijsheid kwam is onbekend: aangezien de laat ste graaf, Otto de Rijke, in 1113 stierf en dus in de tijd vóór het ontstaan van de heraldiek leefde, is het onmogelijk dat hij in het bezit van een heraldisch wa pen is geweest. Toch heeft de wapenbeschrijving van Van Berchem grote invloed gehad; dat zien wij b.v. in de Bourgondische tijd, toen n.l. het wapen van de Stad Zutphen werd afgebeeld met verwisseling van kleuren, omdat de gedachte had postgevat dat de leeuw uit het stedewapen die van de Graven van Zutphen moest zijn. De beschrijving van het wapen onzer stad na 1339 is als volgt: Doorsneden: boven in azuur (blauw) een gekroonde dubbelstaartige leeuw van goud, zijnde de Gelderse en onder in zilver een ankerkruis van keel (rood). Nu werden in die Bourgondische tijd de kleuren zo veranderd dat boven in een zilveren veld de rode leeuw van Zutphen kwam te staan en in het onderste een gouden ankerkruis in blauw. Het rijkelijk met wapens versierde grafmonument van Maria van Bourgondië in de Onze Lieve Vrouwekerk te Brugge en ook de tombe van Maria's vader, Karei de Stoute, in dezelfde kerk, tonen dit Zutphense wapen in die kleuren. Willem van Kleef, van 1538 - 1543 hertog van Gelre en graaf van Zutphen, zegelde in 1538 en 1539 als hertog van Gelre nog met een wapen Gelre de Gelderse leeuw) en een hartschild Kleef, Gulik, Berg en Mark. Later in 1539 zegelt hij met een wapen waarop de Zutphense leeuw ook voor komt. Na 1543 voerden Karei V en Philips II de Zutphense leeuw, gekroond, te midden van de wapens hunner gebieden en sedert de afzwering, de zogenaamde "Verlatinge" van Philips II in 1581, kreeg het Zutphense wapendier als embleem

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 3