De vondsten. Er werd een tamelijk geringe hoeveelheid scherven gevonden en ook wat ijzeren voorwerpen. Bij dit aardewerk is ook het vroegste middeleeuwse materiaal dat uit Zutphen bekend is: zgn. "Badorf'-aardewerk uit de karolingische tijd! Het is in de publicatie niet duidelijk uit welke sporen deze scherven afkomstig zijn; misschien is een van de paalsporen of greppels toe te wijzen aan deze vroeg ste bewoningsfase! Over de hypothesen die men kan verzinnen over dit vroege Zutphen, is in de vorige afleveringen van "Oud-Zutphen" al het een en ander ge zegd. Vooropgesteld moet worden dat we er eigenlijk haast niets van af weten! Nieuwe gegevens uit de Bakkerstraat. Belangrijke gegevens zijn in Zutphen nog verborgen in de grond. In april en mei 1982 heeft onze archeologische werkgroep een kleine opgraving verricht in de Bakkerstraat naar aanleiding van de sloop van de Wöhrmann-panden. Hoewel bij de sloop de archeologische informatie voor het grootste gedeelte van dit enorm grote terrein jammerlijk verloren ging, viel er toch nog een stukje op te graven. In een vrij kleine opgravingsput, 4 meter diep, werden vondsten gedaan vanaf de karolingische tijd: scherven van het Badorf- en Pingsdorftype, kogelpot- aardewerk en vele latere aardewerksoorten, messen en ander ijzerwerk. Als oud ste grondsporen (op het schone zand; datering nog niet vastgesteld) kwamen spo ren van akkers aan het licht! De opgraving is nog niet uitgewerkt, maar één ding is duidelijk: op dit terrein waren zeer belangrijke gegevens aanwezig over de vroegste geschiedenis van Zutphen. Archeologie in Zutphen. Deze paragraaf is de laatste van de artikelenserie "Zutphen in de middeleeuwen: een archeologische vraagstelling". Ik heb er met opzet niet "slotwoord" of "conclusie" boven gezet, omdat onze studie nog lang niet afgelopen is. In deze artikelen heb ik een indruk proberen te geven van wat er in Zutphen nog uit de grond is te halen: niet alleen oude potscherven en stukken muurwerk, maar vooral de archeologische nalatenschap van onze voorvaders. Daaruit kun nen we aflezen hoe Zutphen is geworden tot de historische stad zoals wij die kennen. Met behulp van archeologische gegevens zal het tevens mogelijk moeten worden de rol van Zutphen in de historie van graafschap Zutphen en van hertog dom Gelre beter te bepalen. Er is in archeologisch opzicht in Zutphen nog weinig gebeurd: maar er zijn wel vele mogelijkheden geweest! Men denke hierbij aan alles wat er bij graaf werkzaamheden voor rioleringen en voor nieuwbouw tot nu toe uit de grond is gekomen(zie artikel II, Oud-Zutrphen 2). Ik wijs er in dit verband op dat al deze vondsten door de graafwerkzaamheden nu vergraven zijn en dat de grond sporen ervan vernietigd zijn bij de ontdekking. Want alle graafwerkzaamheden 72

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 17