VERSLAG VAN DE OPRICHTINGSVERGADERING Op maandag 23 november 1981 werd 's avonds, tijdens een vergadering in het Stedelijk Museum te Zutphen, de Historische Vereniging Zutphen officieel opge richt. Daarmee kreeg een initiatief van de heren H. Borgdorff en S. Laansma zijn bekroning. Hun plan voor een geschiedkundig-genealogische contactgroep in Zutphen werd met een klein aantal geïnteresseerden verder uitgewerkt en mondde uit in de oprichting van een historische vereniging. Voor liefst 80 belangstellenden opende de heer J. van der Kluit de vergade ring, mede namens acht andere personen die voorlopig achter de bestuurstafel hadden plaats genomen. Hij herinnerde aan de rijke geschiedenis van Zutphen, die onder meer tot uiting komt in een aantal historische primeurs: de eerste vaste oeververbinding over de IJssel, de eerste Hemonyklokken, de oprichting van de eerste Geneeskundige Kring, die pas later gevolgd werd door de oprichting van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst. De historische vereniging zal nog meer accent kunnen geven aan het rijke verle den van onze stad. Door handopsteken gaven de aanwezigen vervolgens te kennen lid te willen worden van de Historische Vereniging Zutphen, die daarmee feitelijk was opge richt. Degenen die achter de bestuurstafel hadden plaats genomen en die bereid waren gevonden een bestuursfunctie te aanvaarden, werden door de vergadering ook als zodanig gekozen: J. van der Kluit (voorzitter), J.C. Riemens (secretaris), G.J. Eggink (penning meester), J. Harenberg (redacteur), jhr mr R.C.C. de Savornin Lohman (redac teur), drs F.W.J. Scholten (redactiesecretaris), P. Bitter (gewoon lid), mw drs D.A.S. Cannegieter (gewoon lid), S. Laansma (gewoon lid). De concept-statuten werden door de vergadering vastgesteld. Als aanvulling op de regeling van het lidmaatschapsgeld (f 25,- per persoon), werd besloten dat dit voor gezinsleden van leden f 10,- bedraagt en dat personen onder de 18 jaar geen contributie behoeven te betalen. Als laatste punt van het huishoudelijk gedeelte van de vergadering bood de voorzitter het eerste exemplaar van Oud-Zutphen, het tijdschrift van de nieuwe vereniging, aan burgemeester mr J. de Vries aan. Deze wees in zijn dankwoord op de paradox dat een historische stad als Zutphen pas op zo'n laat tijdstip een historische vereniging kreeg. De verklaring zag hij in het historische zelfbewustzijn van deze stad, waardoor men een zodanige vereni ging als overbodig zal hebben beschouwd. Hij sprak de hoop uit dat de voortva rendheid, die de grondslag van het handelen van het voorlopig bestuur vergezel de, kenmerkend zal zijn voor de nieuwe vereniging. Na de pauze vertoonde de heer J. Harenberg dia's van het veranderende Zutphense stadsbeeld. F.S. 60

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 21