Afb. 5. De funderingen van een vierkante poortgevonden bij bouwactiviteiten. Inzet: detail van afb. 1 met daarop de vierkante poort en de halfronde toren (Q het Nieuwe Gasthuis. (Archief Zutphen). Geheel aan de andere zijde van de stad werden in 1961 de grondvesten van een stuk stadsmuur met weergang blootgelegd aan het Vispoortplein. Moeilijker te interpreteren waren de waarnemingen welke werden gedaan in 1976 in de Pelikaanstraat (ter hoogte van de Bornhovestraat). Hier werd o.a. een deel van de Spittaalderpoort gevonden. Op de poort bleek een houten wegdek aan te sluiten van vrij dikke boomstammen. Even onvolledig waren de in 1971 gevonden fundamenten van de Engepoort. Deze poort stond aan het noordeinde van de Turfstraat (tegenover het Oude Wand 1) en zou mogelijk deel hebben uitgemaakt van een stadsmuur langs de Berkel. Bij de aanleg van rioleringen werd hier een 4 meter dikke fundering aangetroffen, gemaakt als een zgn. "vulmuur": een bakstenen buitenschil (baksteenformaat 28x13x7 cm) met een vulling van brokken ijzeroer. Dit is een bouwwijze die waarschijnlijk ouder is dan die van de nog bestaande stadsmuren. Ook hier was er een houten weg, maar de aansluiting op de poort was onduidelijk. De meest recente vondst is die in de Waterstraat: een recht stuk muur met de aanzetten van de weergang, welke was opgenomen in de funderingen van de oude H.B.S. Hier vond afgelopen najaar een opgraving plaats van een groep amateur- archeologen van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland uit Deventer. Elders in dit blad wordt door M. Groothedde een beschrijving van dit onderzoek gegeven. Houten bestratingen. Een zeer bijzonder verschijnsel dat men op diverse plaatsen in Zutphen is tegengekomen is de houten bestrating. Reeds in 1861 trof men in de Lange Hof- 30

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 11