Van hun zeven kinderen stierven er drie jong; één dochter trouwde naar Zwol le, een andere naar Amsterdam, en de twee zonen werden weer organist. De oud ste, Derck ofwel Theodorus, bezocht eerst de Illustre School te Deventer, stu deerde vervolgens philosophie te Leiden en ging zich ten slotte in het orgelspel bekwamen in het Groningerland. In 1657 volgde hij zijn in december 1656 (a.d. pest) gestorven vader Mr. Arnoldus op als organist van de St. Walburgskerk, en later werd hij na verkregen opleiding tevens de klokkenist. Theodorus overleed al in 1674 op veertigjarige leeftijd. Zijn opvolger als stadsorganist werd in 1676 Comelis van Neck. Uit het huwelijk van Theodorus in 1667 met Catharina Crop sproten vier kinderen, van wie de enige zoon, Arnold, jong stierf. De dochter Helena vertrok in 1702 voorgoed naar Amsterdam. De dochter Maria Magdalena trouwde in 1716 Willem van den Berg uit Doesburg; zij overleed in 1753 te Zutphen kinder loos en vermaakte haar bezittingen aan haar achterneef Arnoldus Revius in Am sterdam. Het vierde kind, Theodora, werd in 1674 posthuum geboren en stierf kinderloos vóór 1734. De jongste zoon van Mr. Arnoldus, namelijk Hendrick van Benthem, werd in 1664 te Kampen aangesteld tot waarnemend organist van de Bovenkerk en klok kenist van de nieuwe toren, onder zijn oom Mr. Hendrick van Benthem de stads organist van Kampen. Hendrick (de jonge) vertrok in 1672 naar Amsterdam en werd daar "suppoost". Hij wordt er in 1684 vermeld als mede-erfgenaam van zijn oom Mr. Hendrick (wiens zes kinderen allen voordien zonder nageslacht waren gestorven). Hendrick (de jonge) had uit zijn huwelijk in 1663 met Elisabeth van Ceulen vier kinderen, van wie de dochter Cornelia in 1701 te Amsterdam trouwde met de wijnkoper Jodocus Revius uit Deventer.* Wij hopen in een volgend artikel meer in bijzonderheden terug te komen op de familiebetrekkingen tussen de verschillende organisten-klokkenisten Van Ben them resp. te Nordhom, Kampen en Zutphen, en de predikanten (Van) Benthem te Dwingelo en te Rijssen. Voor zover valt na te gaan zijn de takken der organis ten Van Benthem uitgestorven (die te Kampen vóór 1684, en die te Amsterdam in de eerste helft van de 18e eeuw). De predikantentakken (Van) Benthem lieten echter een uitgebreid, ook thans nog levend nageslacht na, mede in vrouwelijke lijn, onder de namen Benthem Reddingius en Benthem Sypkens. Deze "gestu deerde" families met vele predikanten en ook wel medici, met name in de vier noordelijke provincies van ons land, zijn voor Zutphen niet van direkt belang en blijven dan ook verder buiten beschouwing. Het op zichzelf merkwaardige fenomeen van de vijf organisten Van Benthem, in drie generaties - waarvan twee in Zutphen bijna een halve eeuw lang - verdient naar het voorkomt alleszins op deze wijze aan de vergetelheid ontrukt te worden. kleinzoon van Hendrick Reefsen, ofRevius, gemeensman van Deventer, die een broer was van de beroemde theoloog-historicus en dichter Jacobus Revius. 1

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 8