De archeologische bijdrage aan de kennis van Zutphens verleden. De archeologen trachten dus te weten te komen in wat voor omstandigheden onze voorvaderen leefden, hoe ze met elkaar omgingen, uit wat voor bevolkings groepen hun samenleving was opgebouwd, en hoe zij zich handhaafden in een vaak vijandige natuur. Zo kan men over de middeleeuwse bewoners van Zutphen vele vragen stellen. Een stad met een dermate belangwekkend verleden moet in haar bodem een schat aan archeologische informatie herbergen. Hiervan is tot nu toe uiterst wei nig door opgravingen te voorschijn gehaald: enkele onderzoekingen in de Lange Hofstraat en op de Groenmarkt heel lang geleden, een opgraving op het 's Gra venhof in 1946, en een onderzoek bij de Broederenkerk in 1977 hebben nauwe lijks een tip van de sluier kunnen oplichten. Zo is de vroegste bewoning nog een mysterie (men heeft in 1946 op het 's Gravenhof o.a. karolingisch aardewerk gevonden!); de ontwikkeling van de be woning van de karolingische tijd tot hoofdstad van het graafschap Zutphen en la ter ook hertogdom Gelre, en de gevolgen hiervan voor de bevolking, zijn nog za ken die in duister zijn gehuld (welke rol speelden bevolkingsgroepen als grafelijke ambtenaren, adellijke landheren, rijke kooplieden, ambachtslieden en boeren enerzijds, en de geestelijken van de vele kerken en kloosters anderzijds, in het da gelijks leven van de middeleeuwse stad Zutphen?). Hopelijk zal hier ooit de ar cheologie nog haar licht op doen schijnen. Het is duidelijk, dat het middeleeuwse verleden van Zutphen vooral een ar cheologische aangelegenheid is: er moet nog veel aan gedaan worden. (wordt vervolgd) Literatuur: A. Dorgelo 1952, "Vondsten binnen het oude stadsgebied van Deventer (Overijssel)", Berichten R.O.B. 1952 p. 28-30. H. Halbertsma 1978, "Archeologisch Nieuws: Gelderland - Zutfen", Bulletin K.N.O.B. 1978 p. 115-116. E.H. ter Kuile 1942, De drie oude kerken van Zutfen, Maastricht 1942 hst. 1. F. von Leyden 1939, "Nederlandse plattegrondstudies I", Historisch Tijdschrift 1939 p. 97-138 (plattegrond op p. 129). J.G.N. Renaud 1950, "de onderzoekingen op het 's Gravenhof te Zutphen", Bulletin K.N.O.B. 1950 p. 15-33. 5

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 6