mogelijkheden tot het verrichten van opgravingen onbenut voorbij gaan. En dat, terwijl de bodem van onze stad nog zo veel niet ontsluierde geheimen bevat. Een archeologische werkgroep kan, onder deskundige leiding en in overleg met de provinciale archeoloog, nauwlettend in de gaten houden waar zich moge lijkheden om te graven voordoen en dan ook daadwerkelijk de spade ter hand nemen. Het historische tijdschrift, waarvan U hier de eerste aflevering voor zich heeft, zal onmisbaar zijn als bindend element voor de vereniging. Ieder lid, of hij nu le zingen wil bijwonen of niet, en of hij nu in een werkgroep wil meedoen of niet, kan via dit blad vier maal per jaar lezen over allerlei onderwerpen die op het ou de Zutphen betrekking hebben. De redactie zal er naar streven het blad een zo gevarieerd mogelijke inhoud te geven, en zij roept iedereen dan ook op om bij dragen te leveren. De Redactie. Zutphen in de Middeleeuwen: een archeologische vraagstelling I. door P. Bitter In de volgende drie afleveringen van dit tijdschrift zal ik verschillende aspec ten van de archeologie in Zutphen bespreken. Allereerst zal ik proberen uit te leggen wat voor soort gegevens de archeologie aan de kennis over Zutphens ver leden zou kunnen bijdragen. In het tweede artikel zal ik een overzicht geven van wat er van de stadsontwikkeling van Zutphen bekend en vooral ook onbekend is, m.a.w. voor welke vraagstukken opgravingen een oplossing zouden kunnen ge ven. En in het derde artikel zal een kritische beschouwing gegeven worden over de enige echte grote opgraving die in Zutphen heeft plaats gevonden, n.l. het onder zoek op het 's Gravenhof in 1946. Het belang van archeologisch onderzoek in Zutphen. Over de stad Zutphen en haar inwoners zijn vanaf de 14e eeuw veel histori sche bronnen bewaard, en sinds Jacob van Deventer zijn er vele stadsplattegron den van onze stad beschikbaar waaruit de stedelijke ontwikkeling vanaf de 16e eeuw valt af te lezen. De periode vóór de 14e eeuw is echter allesbehalve duidelijk. Onze gegevens hierover bestaan uit: le vermeldingen met betrekking tot Zutphen in een aantal middeleeuwse geschriften; 2e elementen in de stadsplattegrond welke o.a. door Jacob van Deventer in de 16e eeuw werden getekend en die van veel ouder oor sprong zijn; en 3e de gegevens die archeologisch onderzoek aan het licht brengt. 2

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 3