Redactie-adres Gemeentearchief, Spiegelstraat 15,7201 KA Zutphen. Tel. 05750 - 12157 Waarom een historische vereniging in Zutphen? Iedere Zutphenaar en Zutphenees weet dat zijn stad een rijke historie heeft, maar bij deze eenvoudige wetenschap blijft het meestal. Wie echter iets meer in teresse bezit, zal voor zichzelf vaststellen dat er aan die rijke geschiedenis erg boeiende kanten zitten. Wandelend of fietsend door stad of omgeving, of lezend in boeken of artikelen die er al over dit onderwerp zijn geschreven, kunnen er al lerlei vragen opkomen. Hoe is dit allemaal geworden tot wat het nu is? Wie wa ren de mensen die in de loop van de eeuwen deze stad hebben gebouwd en hoe hebben zij geleefd? Wat is er allemaal al verdwenen van wat zij hebben nagelaten? Om hierover van elkaar en van anderen meer te weten te komen en de belang stelling daarvoor in bredere kring te stimuleren, heeft een groep enthousiastelin gen besloten een poging te doen om in Zutphen een historische vereniging op te richten. Via een oproep in een aantal kranten werd gepeild of er voldoende inte resse voor dit plan bestond, en toen dit inderdaad het geval bleek te zijn - meer dan honderd belangstellenden meldden zich al aan - werd besloten om op 23 no vember 1981 tot de oprichting over te gaan. De oprichters stellen zich voor dat vooral drie soorten activiteiten erg belang rijk kunnen zijn: het organiseren van lezingen; het verrichten van praktisch werk in werkgroepen; en het regelmatig laten verschijnen van een tijdschrift. In de ko mende tijd zal het jaar 1990 een grote rol spelen; dan is het namelijk 800 jaar ge leden dat Zutphen stadsrechten kreeg, en dat kan een goede aanleiding zijn om allerlei activiteiten te ontplooien. Door middel van lezingen kunnen onderwerpen die met de geschiedenis van onze stad verband houden, door deskundigen worden belicht. Bovendien kunnen deze lezingen een goede gelegenheid vormen om met anderen die dezelfde be langstelling hebben, in contact te komen. Een aantal leden van de vereniging kan een werkgroep oprichten om zelf in de praktijk aan een vorm van historisch onderzoek te doen. Zo ligt er op het ge meentearchief nog een schat aan oude archivalia, waaruit nog heel veel onbeken de gegevens over Zutphens geschiedenis te putten zijn. In samenwerking met mede werkers van het archief kunnen deze gegevens door een werkgroep aan het licht worden gebracht. Een ander voorbeeld is het terrein van de archeologie. Omdat de gemeente Zutphen nu eenmaal te klein is om een eigen stadsarcheoloog aan te stellen, bestaat het gevaar dat archeologische gegevens verloren gaan en dat 1

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 2