schrijfboeken werden meestal voorzien van een perkamenten omslag. Het meest gebruikelijk voor boeken was de met leer overtrokkken blindstempelband. Door middel van stempels werden figuren en lijnen in het leer gedrukt. Na een uitvoe rig onderzoek blijkt dat veel Zutphense boeken een band hebben die is gemaakt in het Heer Florenshuis te Deventer, een van de eerste huizen van de Broeders van het Gemene Leven. Enige lóde-eeuwse exemplaren zijn gebonden door Vin cent Russenberg uit Deventer. Vervanging door nieuwe, gedrukte edities, een verouderde of herziene tekst, ouderwetse spelling of zuivering van "ketterse" literatuur tijdens de Hervorming kunnen redenen zijn geweest dat van veel handschriften slechts fragmenten be waard zijn gebleven. De oude perkamenten bladen werden niet weggegooid, maar gebruikt door de binder voor allerlei doeleinden. Dit onderdeel van de tentoon stelling geeft dan ook een verrassend beeld van de "verblijfplaatsen" van de frag menten. Door onderzoek en inventarisatie is niet alleen een beeld verkregen van het Zutphens middeleeuws boekenbezit, maar is ook het karakter van dat bezit sterk naar voren gekomen. Naast missaal-, brevier- en bijbelfragmenten (waaron der een fragment uit de 10de eeuw in laat-karolingisch schrift) zijn fragmenten van kerkrechterlijke handschriften aangetroffen. Tot de meest opmerkelijke frag menten behoren een kalender met een jaaroverzicht van de inkomsten van een geestelijke; pharmaceutische en medische tractaten en een 15de eeuws fragment uit de Speculum historiale van Vincentius van Beauvais. De tentoonstelling wordt begeleid door een geïllustreerde catalogus, waarin naast het catalogusgedeelte 13 artikelen over verschillende aspecten van de Zutphense boeken opgenomen zijn. De librije in de St. Walburgkerk 18 w» BH ••s-.v X-v

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 19