baar kwamen. Zo verdwenen onder meer de lunetten van het Wambuis (6) aan de Emmerikseweg, de lunetten van Coehoorn (8) (aan de huidige Coehoornsingel) en die van de Linie van Hooff (6) en werd de hoofdwal grotendeels geëgaliseerd. We mogen het toenmalige stadsbestuur er dankbaar voor zijn dat ze de sloop woede zo goed in toom wist te houden dat de oude vestingmuur tussen de Dro- genapstoren en de vroegere Vispoort intact bleef, evenals de Berkelruïne. Over de geslechte werken heen werd een ring van nieuwe singels aangelegd, die een aaneengesloten rijweg rond de stad vormde. Verder werd een aantal stra ten verbeterd (o.a. de huidige Burgemeester Dijckmeesterweg) en nieuw aange legd (o.a. Coehoornsingel, Lunettestraat, Wambuisstraat, Vijfmorgenstraat). Al deze werkzaamheden kostten de gemeente het aanzienlijke bedrag van on geveer f 90.000,-, maar dit hoopte ze terug te verdienen door de beschikbaar ge komen grond voor bebouwing te verkopen. In de geest van de tijd gebeurde dit in afgescheiden complexen gedurende de jaren 1882-1886. Kleine huizen voor de arbeidende klasse werden gebouwd op de vroegere lunetten van het Wambuis (6) Wambuisstraat en omgeving), burgerwoningen op het voormalige Galgenbol- werk (5) (Tadamasingel en omgeving), en grote woningen voor de meer gegoede klasse aan de Deventerweg (huidige Burgemeester Dijckmeesterweg) en op de vroegere lunetten van Coehoom (8) aan de Coehoornsingel. Om een verant woorde bebouwing te krijgen werden strenge voorschriften gehanteerd, waarvan we het resultaat met name aan de Coehoornsingel nog goed kunnen zien. Het Slijkbolwerk en de Vispoort vóór het slechten van de vestingwerken. 15 's&sï xw •W

Zutphen (vanaf 1982) | 1982 | | pagina 16