ARCHEOLOGIE EIGENAREN BEWONERS HUIS 'T VELDE met een pijpje deden ze niet, ze gebruikten pruimtabak die in dure zilveren doosjes zat. En die doosjes vind je niet in grachten, maar in musea.' GENERAAL BLASKOWITZ Tijdens de Tweede Wereldoorlog had Huis 't Velde zijn laatste beroemde bewoner. Zij het van heel korte duur. Michel Groothedde: 'Tijdens WOII heeft er een oppercommandopost in het huis gezeten. Luitenant- generaal Blaskowitz werd aan het einde van de oorlog benoemd tot bevelhebber van de Festung Holland. Hij verbleef vermoedelijk korte tijd in Huis 't Velde, waar eind maart 1945 een heel gerichte aanval op hem is gedaan met een Spitfire. Huis 't Velde raakte aan de kant van de Berkel flink beschadigd, maar Blaskowitz overleefde de aanslag. Op 5 mei 1945 werd hij naar Hotel De Wereld in Wageningen ontboden om de capitulatie te ondertekenen.' Bert Fermin: In de gracht hebben we de staartvinnen van een 250 pond vliegtuigbom gevonden die met een Spitfire is afgeworpen, net als 20 mm granaten die zijn afgevuurd door een Spitfire. Als je de militaire dagboeken erbij pakt, dan klopt het precies. Ook zijn er in de omgeving onder meer een Duits tafelmes en een onklaar gemaakt Mauser geweer gevonden.' ALLEDAAGSE LEVEN Het is in Nederland niet gebruikelijk om bij het uitbaggeren van grachten archeologen in te schakelen. Michel: 'Wij als stadsarcheologen wonen ernaast, zitten er bovenop en zien het gebeuren. Dan duik je er meteen op. Het zou mooi zijn als het meer gedaan zou worden, zodat wij onze vondsten ook kunnen vergelijken. Zo gebruikte het plebs vroeger roodbakken aardewerk, maar de absolute adel blijkbaar ook, want we hebben het volop teruggevonden in de gracht. Schilderijen, zilveren schalen en kandelaars belandden in musea, maar juist die alledaagse voorwerpen die we opsnorren in zo'n gracht zeggen iets over het leven en de mensen van toen. En dat maakt zo'n project extra leuk.' 1378: Lutgert Kreynck 1379: Familie Lerinck 1516: Familie Bentinck 1597: Johanna Bentinck (gouden ringen) 1646: Theodora van Sallant 1662: Hendrick Schimmelpenninck van der Oye 1692: Arnold Joost van Keppel tot Voorst 1718: William Anne van Keppel tot Voorst 1745: Jan Adolf Hendrik Sigismund baron van Dorth (microscoop) 1801: Anna Aleida Bouwer 1809: Arnold Hendrick van Marckel Brouwer 1816: Lodewijk Carel Jacob van Nispen 1824: Johannes Alexander van Dijk (knoop met familiewapen truffelpot) 1893: Johannes Alexander van Dijk jr (lippenstift) 1927: Jacob Nicolaas Louis en Jan Godfried Carel van Dijk 1959 - heden: Stichting Oude Geldersche Kastelen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 71