ARCHEOLOGIE aannemelijk dat Martinet in en rondom Huis 't Velde heeft gewerkt en hier zijn vondsten in de natuur onder déze microscoop heeft bekeken.' FREULE VAN DORTH Dochter Judith is een andere spraakmakende bewoner van Huis 't Velde. Judith van Dorth was Orangist en speelde een vooraanstaande en gevaarlijke rol in het verzet tegen Napoleon. Dat kwam haar in 1799 duur te staan. Ze werd gevangengenomen en niet veel later is ze geëxecuteerd. Bert: 'In de gracht hebben we onder meer Zuid-Afrikaanse wijnflessen gevonden. Het kan heel goed zijn dat de freule deze wijn destijds genuttigd heeft.' Zuid-Afrikaanse wijnfles (rechts) UNIEK TRUFFELPOTJE Uiteindelijk zijn er vrachtwagens vol bagger uit de gracht gehaald, waarin kilo's aan scherven en spullen verborgen lagen. Bert Fermin: 'We hebben allerlei geinige dingen gevonden. Poetsspullen voor een Bentley, een in Engeland vervaardigde knoop met daarop het familiewapen van de familie Van Dijk, tinnen soldaatjes uit de Eerste Wereldoorlog, mineraalwaterflessen uit de negentiende eeuw, een mosterdpotje én een bijzonder truffelpotje uit de negentiende eeuw. Dit potje is bijzonder omdat er nog nooit eerder eentje werd gevonden in Zutphen. Truffels waren in de negentiende eeuw ook al exclusief. Het is gemaakt van donkerbruin glas en heeft een dikke teerlaag bij de opening, zodat het potje goed afgesloten kon worden. En de inhoud belandde dus ooit op het bord van de familie Van Dijk-van 't Velde.' Iets anders dat ooit aan de familie toebehoorde is een lipstick. Fermin: 'In de gracht hebben we een lippenstift gevonden uit circa 1910. Omdat in de bagger van de gracht alles heel goed geconserveerd is gebleven, zit er zelfs nog een beetje lippenstift in, dat onder andere potvis bevat. Deze lipstick moet van een van de dames Van Dijk 't Velde zijn geweest.' ONTBREKENDE VONDSTEN Naast alle voorwerpen die wél zijn aangetroffen, zijn er ook dingen niet gevonden. Michel: 'Normaal vinden we altijd heel veel muntjes, maar in de grachten rondom Huis 't Velde bijna niet. En de munten die we hebben gevonden, daar kun je tegenwoordig nog gewoon mee betalen. Daarnaast hebben we ook vrijwel geen aardewerken pijpjes gevonden. Als je dat in de context van Huis 't Velde plaatst, is het aannemelijk dat er in zulke welvarende families amper muntgeld omging. En roken Tinnen soldaatjes uit de Eerste Wereldoorlog Negentiende eeuws truffelpotje en een lipstick uit ca. 1910 70

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 70