ARCHEOLOGIE TWEE GOUDEN RINGEN In de velden rondom Huis 't Velde zijn vóór de grachtenvondsten al twee laat zestiende-eeuwse ringen gevonden. Het gaat om gouden ringen, ingelegd met zwart emaille en een van de twee ringen heeft een diamant. 'Het waren typische trouw- en verlovingsringen uit ongeveer 1600', ligt Bert Fermin toe. 'Dat kunnen we heel scherp dateren, mede omdat vrijwel iedereen in die tijd met dergelijke ringen geportretteerd werd. Destijds werden trouw- en verlovingsringen alleen door vrouwen gedragen. De diameters verschillen, maar ringen werden zowel om de duim als om de ring- of wijsvinger gedragen. Johanna Bentinck woonde toen in Huis 't Velde en van haar weten we dat zij hertrouwd is. We vermoeden daarom dat zij het setje ringen begraven heeft voordat zij hertrouwde. Anders is het niet te verklaren dat de ringen tegelijk gevonden zijn.' Trouw- en verlovingsringen uit ca. 1600 DE KONING VAN CORSICA Huis 't Velde heeft niet alleen rijke bewoners gekend, ook een aantal heel bijzondere. In de achttiende eeuw woonde Jan Adolf Hendrik Sigismund baron van Dorth in het huis. Hijzelf was niet zo opmerkelijk, zijn verre familielid Theodor baron van Neuhoff des te meer. Deze baron hielp het eiland Corsica in de strijd om onafhankelijkheid. Zijn hulp leverde hem uiteindelijk de troon op en hij mocht zich de eerste én tevens de laatste koning van Corsica noemen. Door oorlog te voeren had hij torenhoge schulden opgebouwd. Omdat hij die niet kon betalen, vluchtte hij het eiland af. Hij kon nergens terecht en dook in 1748 uiteindelijk een paar maanden onder in Warnsveld bij zijn familielid baron Van Dorth. Daarna verhuisde hij naar Engeland'. MICROSCOOP VAN MARTINET Van deze Theodor zijn geen voorwerpen gevonden, maar een van de meest bijzondere voorwerpen die gevonden is, komt wél uit deze periode. Het is een microscoop uit de late achttiende eeuw. Bert Fermin: 'Het gaat om een handgemaakt instrument dat in die tijd vrij zeldzaam was en echt alleen werd gebruikt door adel, professoren of dominees die aansluiting hadden bij de Verlichting. Halverwege de achttiende eeuw was deze baron van Dorth eigenaar van Huis 't Velde en het toeval wil dat hij bevriend was met natuurkundige en predikant Jan Floris Martinet. Hij schreef van 1777 tot 1779 in Zutphen zijn wereldberoemde Katechismus der Natuur, dat tot in de twintigste eeuw nog op scholen werd gebruikt. Het is heel Een microscoop van Martinet? 69

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 69