Op het landgoed is begin jaren negentig het landhuis herbouwd op basis van een aquarel uit 1850. Rechts: Een onderdeel van het attractieparkje dat in 1912 verrees op het landgoed. Rechtsonder: Oud-makelaar Werner Jan de Wilde in zijn herenkamer. hiervoor te benaderen. 'Addy was al op leeftijd en altijd ongetrouwd gebleven. Toen hij een keer te logeren was bij zijn tantes op Hackfort, heb ik de stoute schoenen aangetrokken', vertelt De Wilde. 'Binnen een paar minuten was het rond. De boerderijen en het land zijn toen verkocht aan de pachters en de bossen met de Koepel aan mijn vader en mij. Op de plek van de Koepel hebben mijn vrouw en ik begin jaren negentig dit huis gebouwd naar het voorbeeld van de buitenplaats die vroeger op het landgoed stond.' HERBOUW LANDHUIS Voor het ontwerp is gebruikt gemaakt van een bewaard gebleven aquarel uit 1850 in het bezit van Museum Arnhem: een hoog voorhuis met twee lagen onder een lage kap en een lager achterhuis onder een hogere kap. In het voorhuis bevinden zich een herenkamer en een salon met 3.60 meter hoge plafonds. De eetkamer met deuren naar de salon is in het achterhuis geschoven en heeft een plafond van 3.20 meter hoog. De andere vertrekken in het achterhuis, keuken en slaapkamers hebben een veel lager plafond. Binnen zijn zoveel mogelijk kenmerkende elementen van een negentiende-eeuws buitenhuis toegepast in de verhouding van de gulden snede en met een plattegrond waarin je van kamer naar kamer kan rondlopen. Het dak met oud-Hollandse pannen, het zandkleurige pleisterwerk en de in traditionele kleuren geschilderde kroonlijst, ramen en kozijnen maken het historische beeld buiten compleet. Zo is op de plek van de Koepel een huis ontstaan dat qua sfeer en opzet een negentiende-eeuwse sfeer ademt en een sieraad is voor de omgeving. De bouw van het huis verliep echter niet zonder slag of stoot. 'We hebben er zeker tien jaar voor moeten knokken. Eerst werkte de gemeente Warnsveld tegen. Na de gemeentelijke herindeling gaf de gemeente Zutphen onmiddellijk groen licht, maar zaten milieuorganisaties dwars. We hebben moeten procederen tot de Raad van State toe. Toen het opschortingsverzoek werd afgewezen, konden we eindelijk met de bouw beginnen.' ATTRACTIEPARK In 1912 kreeg grootvader Walgemoed van de baron opdracht om in het bos langs de Hekkelerdijk een attractiepark aan te leggen met een rozentuin, doolhof en een vijver met een kettingbrug. Een soort van Efteling avant-la-lettre, waar de mensen uit Zutphen en Warnsveld op zondag op de fiets of met de tram naar toe kwamen. Door gebrek aan onderhoud is dit park in de Tweede Wereldoorlog in verval geraakt. 'Er is maar weinig meer van over,' aldus De Wilde. Toch zijn er nog interessante sporen in het landschap te vinden, die hij graag laat zien. ONDERDUIKPLEK VOOR VERZET In zijn golfkarretje rijden we eerst door de rozentuin, waarvan alleen nog de paden resten. Bij een vierkant stukje land, omgeven door sloten, houden we stil. 'Op dit 64

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 64