ZUTPHEN 1485 die gebruikt zijn. Een van de gedachten was dat deze keien ooit door middel van een slingerblijde de vijand op een afstand moest houden. Totdat we op een oude prent stuitten waarop leerlooierijen afgebeeld zijn. De stenen werden op de drogende lappen leer gelegd en voorkwamen zo dat ze krom trokken. Er moesten dus ook looiputten geweest zijn en die zie je dan op de maquette'. EEUWENOUD STRATENPLAN Ondanks de verrassingen die aan het licht kwamen, is de stad de afgelopen eeuwen nauwelijks veranderd. Constant: 'Het stratenplan van de oude stad is vrijwel identiek aan dat van 1485 en heel veel casco's zijn nog hetzelfde. De meeste gevels kregen echter wel een metamorfose in de voorbije eeuwen. En soms ook meerdere malen. Met name in de achttiende eeuw zijn veel oorspronkelijke gevels verdwenen. Toen werd in Engeland het schuifraam uitgevonden. Een trend die eerst in de Randstad, maar later ook in Zutphen voet aan wal kreeg. Veel kruisvensters en kruiskozijnen uit de vijftiende eeuw zijn toen, helaas, vervangen door moderne schuiframen.' EINDBESTEMMING BOURGONJETOREN De maquette Zutphen 1485 krijgt, zodra hij klaar is, een vaste plek in de Bourgonjetoren, enkele tientallen meters verwijderd van Constants huis in de Kuiperstraat. Constant verwacht nog zo'n anderhalf jaar nodig te hebben om de maquette af te ronden. Ook wordt het interieur van de Bourgonjetoren nog gerenoveerd. Maar als het zover is, zal hij samen met zijn vrouw de maquette de trap van zijn woning af tillen en hem hoogstpersoonlijk naar zijn nieuwe bestemming brengen. En vanaf dan kan iedereen de bijzondere plattegrond met eigen ogen zien én op zoek gaan naar het fietsje. De Zutphense filmmaker John Post is bezig met een documentaire over de totstandkoming van de maquette. Wilt u dit initiatief ondersteunen? Kijk dan op: voordekunst.nl/projecten/12116 De Nieuwstad in aanbouw met helemaal bovenin het eerste deel van de toren van de St.-Jan.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 58