ZUTPHEN 1485 archeologisch en bouwhistorisch onderzoek en diverse archiefstukken. Van elk huisje op de maquette is bekend wie er in 1485 woonde, en hoe het er - grotendeels - uitzag. 'Soms is er weinig bekend en dan moeten we interpreteren. Op basis van de buurt, gedane verbouwingen en de toenmalige bewoners komen we uiteindelijk tot een heel waarheidsgetrouw huisje.' KLOOSTER RONDEEL Over elk pand wordt flink gecorrespondeerd tussen de bouwer, archeoloog en bouwhistoricus. 'Vaak gaan er wel twintig e-mails over en weer per huisje. En een enkele keer gaat dat gepaard met pittige discussies. Dat is vooral als iets niet gestaafd kan worden. Neem het deel nabij de Berkelruïnie en de oude Rabobank waar ooit het Agnietenklooster, het Oude Convent en Klooster Rondeel stonden. We dachten dat hier een grote vrijstaande toren heeft gestaan, maar daar is geen enkele aanwijzing voor gevonden. Veel aannemelijker is dat het ging om twee dicht naast elkaar staande halfronde torens, die samen het rondeel werden genoemd. Dan kan het best even knetteren tussen ons onderling, maar altijd met als doel om zo dicht mogelijk bij de waarheid te komen.' Pas als de drie deskundigen het met elkaar eens zijn, gaat Constant bouwen. 'En als een object eenmaal is vastgelijmd, gaat het er nooit meer af', vertelt hij. SCHUPSTOEL Soms moeten ideeën van de stad ook bijgesteld worden. 'Neem de Schupstoel', zegt Constant. 'Iemand heeft ooit beweerd dat hier vroeger op de plek van het huidige plein een haventje heeft gezeten. Maar dat is helemaal niet zo. De Berkel liep voor het einde van de Beukerstraat langs, ongeveer daar waar nu de

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 56