Links: De binnenplaats gezien vanuit de kamer waar dichter J.C. Bloem werkte. Boven: Begane grond van het pakhuisgedeelte. GEHEELONTHOUDERSVERENIGING Huis De Wildeman heeft dus diverse bewoners en gebruikers gekend. In de vorige eeuw zat in het voorhuis zelfs nog enige tijd de Nationale Christelijke Geheelonthoudersvereniging. Vanaf 1975 tot 2017 bood Huis De Wildeman onderdak aan het Stedelijk Museum Henriëtte Polak, totdat deze naar het Hof van Heeckeren verhuisde. Wie de nieuwe gebruikers worden is nog niet bekend. A Campo: 'Om dit zo open mogelijk te laten, is in overleg met de gemeente het bestemmingsplan gewijzigd. Er mogen bedrijven in, maar wonen is nu ook weer toegestaan. We weten gewoon nog niet wat voor dit pand het best gaat werken en we willen zoveel mogelijk opties openlaten.' NIEUWE INVULLING Het Wijnhuisfonds gaat in ieder geval niet direct een grootschalige restauratie optuigen. 'We laten eerst een bouwhistorisch onderzoek uitvoeren. Voordat je aan een pand gaat sleutelen, moet je immers eerst weten waaraan je knoeit. Bovendien hangt het ook af van de gebruiker. Als het huis een woonbestemming krijgt, vraagt dat om een andere restauratie dan wanneer er kantoren komen.' Voorlopig start de stichting met verhuur van de verschillende ruimtes in het pand. 'Dat is voor ons een groot avontuur, want de uiteindelijke bestemming van het pand ligt dus nog open. We denken in eerste instantie aan start-ups en kleine bedrijven, maar als één grote partij zegt 'wij willen het héle pand huren', dan staan we daar ook voor open. En het zou helemaal mooi zijn als het huis in elk geval voor een flink deel een maatschappelijke of culture invulling krijgt. Zodat het ook publiekstoegankelijk blijft. Vooralsnog houden we alle opties open én houden we er zelf kantoor. Maar als zich een huurder aandient, wijken we als bestuur direct. Uiteraard moet een aantal zaken op de korte termijn al worden aangepakt - er is bijvoorbeeld maar één toilet in het hele gebouw - maar het casco is redelijk goed. Pas als het bouwhistorisch onderzoek klaar is én we weten wie of wat er in het pand komt, gaan we mogelijk over tot restauratie.' 52

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 52