BINNENKIJKEN einde van de achttiende eeuw al een gezamenlijke gevel hadden, is niet bekend. In ieder geval kregen de panden in de vroege negentiende eeuw de huidige gezamenlijke gevel. In 1961 werd het pand grondig gerestaureerd, waarbij onder meer deze gevel werd aangepakt en de entree is verplaatst naar 't midden. SCHUILKAPEL Het meest bijzondere van Huis De Wildeman is de schuilkapel uit de zeventiende eeuw. A Campo: 'Deze kapel is in 1628 gebouwd door de familie Haeck, de toenmalige eigenaren van het huis. Na de Reformatie is deze familie katholiek gebleven, maar omdat op het praktiseren van het katholieke geloof flinke boetes stonden, besloot de familie een geheime kapel te bouwen. Deze was alleen bereikbaar via een houten spiltrap in het pakhuis aan de Rode Torenstraat, wellicht dezelfde trap die we vandaag de dag nog steeds gebruiken.' Op 20 juni 1633 was er tijdens de viering van Sacramentsdag een inval in de kapel, waarbij de weduwe van Gerrit Haeck en alle aanwezigen forse boetes moesten betalen. De priester, een jezuïet, wist te ontkomen. De kapel raakte later in verval en werd onder meer gebruikt als dienstbodenkamer en magazijn van verfwaren. In 1961 is de vervallen ruimte door het Wijnhuisfonds hersteld en weer als kapel ingericht. A Campo: 'De kapel blijft toegankelijk voor bezoekers. Wellicht niet het hele jaar door, maar zeker op bijzondere dagen zoals Open Monumentendag.' DICHTER J.C. BLOEM Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog werd een deel van het Kantongerecht ondergebracht in het huis. Met name omdat het gerechtsgebouw aan de Martinetsingel te klein was geworden. Na een verbouwing in 1941-1942 nam het kantongerecht in juni 1942 zijn intrek in het voorhuis. De grote kluis in de linker voorkamer van het voorhuis is nog een overblijfsel uit deze tijd. 'Dichter J.C. Bloem werkte tussen 1942 en 1945 als gerechtsgriffier in het pand', weet a Campo. Bloem woonde destijds in pensions in Warnsveld en nam in 1945 ontslag. Hij woonde nog ongeveer een jaar in Zutphen en vertrok toen naar Amsterdam. A Campo: 'Bloem heeft gewerkt in de kamer waar wij als bestuur nu tijdelijk zitten, grenzend aan de binnenplaats. Bijzonder toch?' Links: Het pakhuisgedeelte met in de hoek de spiltrap die o.a. naar de schuilkapel leidt. Onder: De geheime schuilkapel.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 51