Boven: Kamer aan de zijde van de Zaadmarkt, waar het Wijnhuisfonds momenteel is gevestigd. Rechts: Trapopgang naar alle etages van het voorhuis. Toen Marc a Campo (65) een tijd geleden rondliep in Huis De Wildeman kreeg hij opeens een déja vu. 'Ik ben een Zutphenees en opgegroeid in de stad. Ik moet een jaar of 10 geweest zijn toen ik met mijn ouders naar een balletvoorstelling van mijn zusje ben gaan kijken. Zij had les bij 'tante Ati', die hier jarenlang een balletschool had. Toen ik in het achterste deel aan de Rodetorenstraat op de eerste verdieping kwam, zat ik opeens weer in die voorstelling van mijn zusje.' Aan een balletschool doet de ruimte al lang niet meer denken. Het voormalig pakhuis schreeuwt om een nieuwe invulling. REDDENDE ENGEL Huis De Wildeman op de Zaadmarkt 88 met het daarachterliggende deel aan de Rode Torenstraat 23 werd twee jaar geleden al te koop aangeboden aan het Wijnhuisfonds. De stichting, sinds 1957 eigenaar van de schuilkapel in het huis, had bij de verkoop daarom het recht van eerste koop. A Campo: 'Daar hebben we toen van afgezien. De jaren dat ons fonds als een soort reddende engel allerlei panden opkocht, restaureerde en verhuurde liggen achter ons. Particulieren en ondernemers nemen die taak namelijk ook steeds vaker op zich en we hoopten eigenlijk dat dit ook hier zou gebeuren. Omdat niemand zich aandiende, zijn we vorig jaar opnieuw gaan kijken. Mét daarbij de vragen in ons achterhoofd; moeten we dit pand nu volledig restaureren én kan er een herbestemming voor gevonden worden? Want het pand moet uiteindelijk wel zichzelf kunnen bedruipen.' TERUG NAAR DE MIDDELEEUWEN De geschiedenis van Huis De Wildeman leidt terug tot in de middeleeuwen. 'Maar omdat er nooit een bouwhistorisch onderzoek is uitgevoerd, is er ook nog een heleboel onbekend,' aldus a Campo. 'Wat we mede dankzij een haalbaarheidsstudie herbestemming uit 2018 in opdracht van het Geelvinck weten is dat Zaadmarkt 88 oorspronkelijk bestaat uit twee middeleeuwse panden. In de vijftiende eeuw stond op de plek van het linkerdeel herberg De Wildeman.' Op basis van typologie kan geconstateerd worden dat de kappen van de twee voormalige voorhuizen en van het pakhuis in hun kern teruggaan tot de late middeleeuwen. Ook de zware, deels voormalige perceel-scheidende muren van het voorhuis, de tussenbouw en het pakhuis gaan terug tot deze tijd. Op een aantal plaatsen in het pakhuis en de tussenbouw bevinden zich bovendien nissen en spaarbogen die middeleeuws van vorm zijn. Sommige zijn sterk gerestaureerd of gereconstrueerd, anderen zijn waarschijnlijk nog middeleeuws. Of de huizen voor het 50

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 50