BOVENOP HET NIEUWS VOORWOORD Soms val je als bladenmaker met je neus in de boter. Of beter gezegd; zit je bovenop je nieuws. Zoals nu. Ik woon aan de Deventerweg en hoewel dat doorgaans een prachtige plek is om te wonen, kijk ik nu uit op een bouwkeet en moet ik mezelf tijdens een zoom-meeting regelmatig muten, omdat er teveel herrie van de straat komt en niemand meer verstaanbaar is tijdens het online overleg. Zoals velen wellicht hebben gezien, worden de straat en de ventwegen de komende tijd flink onder handen genomen. Dat was hard nodig, want de kuilen logen er niet om en dan heb ik het nog niet eens over die malloten die met 80 kilometer per uur voorbij racen. Vanuit mijn kantoortje op de eerste verdieping zie ik niet alleen die bouwkeet, maar ook de aannemer, de stratenmakers en graafmachinist dagelijks in de weer met zand, puin en stenen om de straat weer een deel van zijn oude glorie terug te geven. Soms loopt er opeens een bekend gezicht tussendoor. Van een van de archeologen van Zutphen bijvoorbeeld. En die loopt natuurlijk niet zomaar in 't wild. Dan weet ik als eerste: 'Er is iets gevonden'. Of net niet. Want de heren van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie heb ik ook zien komen, maar die gingen ook net zo snel weer weg. Ik mis ook weleens de boot. Zoals in dat ene weekend dat mijn straatje openlag tot een diepte van vier meter. Ons riool moest vervangen worden. Uiteraard had ik zelf ook al naar beneden gekeken, maar naast een hoop geel zand en een enkel stuk puin tussendoor, zag ik niets waarvan ik dacht: ik spring er even in. Nee, dan archeoloog Arjan, die hier een muntje vond uit de zeventiende eeuw, een scherf uit de dertiende eeuw en een oude akkerlaag. En dan die keer dat ik op school stond om mijn kinderen te halen. 'Hé Brigiet, heb je gehoord wat er gevonden is?' riep Ivo van ingenieursbureau SmitsRitsma en toevallig ook een vader van school. Eeeh nee. 'Oude schuttersputjes.' Dat had ik dus ook gemist. Nadat me was uitgelegd wat dit dan waren, kreeg ik foto's te zien van de inhoud van de putjes. Wauw. En dat vlak voor mijn voordeur. Want tja, soms zit je nou eenmaal bovenop het nieuws. Weten wat schuttersputjes zijn én wat erin lag? Lees dan het verhaal over de historie en herinrichting van de Deventerweg verderop in dit magazine. BRIGIET BLUIMINCK HOOFDREDACTEUR BRIGIET@ZUTPHENSEPRACHT.NL Brigiet Bluiminck 3

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 3