Enkele andere De Gruyter-panden. Links Arnhem; hier wordt de eerste pui van Welsing honderd jaar later (in 2006) gebruikt als luxe entree naar een nieuwe winkelpassage met de naam Gruyterpassage. In het midden een pand in Den Haag. Rechts dat van Tilburg. Het winkelimperium van kruideniersfamilie P. De Gruyter en Zn., bekend van 'Het Snoepje van de Week', maakte in de periode voor de Tweede Wereldoorlog een grote bloei door. Door het hele land opende het bedrijf winkels die werden voorzien van prachtig ontworpen winkelpuien. Ook in Zutphen, waar aan de Turfstraat een geheel nieuwe winkel voor De Gruyter werd ontworpen. TWEE HUISARCHITECTEN De Gruyter betrok bij de bouw en verbouw van hun winkels twee huisarchitecten. Tussen 1906 en 1925 was dat W.G. Welsing uit Arnhem. Hij combineerde de art-deco stijl met de stijl van de nieuwe zakelijkheid en stond bekend om de blauw geglazuurde tegelontwerpen voor de winkelpuien. Mooie voorbeelden daarvan zijn nog te zien in Arnhem, Den Haag en Tilburg. Zijn opvolger T.P. Wildschut (1928-1961) was daarna als hoofd van de Afdeling Bouwwerken van De Gruyter verantwoordelijk voor de bouw en verbouw van 300 winkels door heel Nederland. Hij schuwde niet om de fraai detailleerde winkelpuien van zijn voorganger Welsing te vervangen door één met een strakkere architectuur. Zo ook in 1954 in Zutphen bij het pand Turfstraat 11. HET EINDE VAN DE GRUYTER Het De Gruyter-kruideniersimperium stortte in de jaren tachtig in als gevolg van de concurrentiestrijd met 'Albert Heyn'. De Gruyter is tot het einde toe een familiebedrijf gebleven. De onderneming werd in 1970 overgenomen door de Steenkolen Handelsvereniging, waarbij de nog overgebleven winkels de naam 'Gruma' ('De Gruyters Massamarkt') kregen. Daarna nam de 'Spar' in 1977 nog een aantal winkels over, maar ook deze verdwenen uiteindelijk uit het straatbeeld. Van 'Het snoepje van de week' kan niet meer worden genoten. GRUYTERPASSAGE Gelukkig kunnen we nog wel steeds genieten van diverse fraaie De Gruytergevels in Nederland. De oude puien van de verdwenen winkelketen worden door veel mensen gewaardeerd. Veel puien zijn inmiddels gerestaureerd en de winkels herbestemd. In Arnhem werd de eerste pui van Welsing op de hoek van de Roggestraat en de Beekstraat in 2006 (honderd jaar na oplevering) in gebruik genomen als luxe entree naar een nieuwe winkelpassage met de naam Gruyterpassage. BLAUWDRUK WELSING UIT 1916 De oorspronkelijke gevel van de De Gruyter-winkel in Zutphen aan de Turfstraat 11 werd in 1916 ontworpen door Welsing. In het Regionaal Archief Zutphen vond monumentenzorg de originele blauwdruk, ondertekend door de aanvrager "P. de Gruyter en Zn. De vraag is of de pui ook zo rijk gedetailleerd is uitgevoerd 35

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 35