BINNENKIJKEN de 2.90 meter smalle rijstroken is er aan weerszijden ruimte ingetekend voor een drie meter brede berm. In beide bermen wordt een rij iepen (van verschillende soorten) aangeplant; in totaal 51 exemplaren. De bermen worden 'hol' uitgevoerd zodat ze veel water kunnen opnemen. Hier profiteren de iepen van. Achter de bermen legt de aannemer vrij liggende fietspaden van betonplaten. Een groene haag gaat dienen als afscheiding tussen de fietspaden en ventwegen. Voor de huizen komt op verzoek van de Historische Vereniging Zutphen aan weerszijden een verhoogde stoep. Deze wordt uitgevoerd in grijze tegels. JAREN DERTIG 'Het geheel brengt het beeld terug zoals dat tot de jaren dertig van de vorige eeuw bestond. We proberen rekening te houden met een rustig wegbeeld. Vandaar dat de nieuwe lichtmasten onopvallend tussen de iepen komen te staan. Zij lichten straks de rijstroken en fietspaden aan', zegt Jansen. 'Als Zutphen een warmtenet krijgt, kunnen de fietspaden daar op worden aangesloten.' Langs het circa 700 meter lange traject dat onder handen wordt genomen, staan twee rijen met oude lindes. Die zijn inclusief de bodem intensief behandeld om hun overlevingskans te vergroten. Als ze te zijner tijd het loodje leggen, komen er andere bomen voor in de plaats. Hierbij wordt gedacht aan onder meer de Spaanse aak, Europese netelboom, een sierpeer en de valse Christusdoorn. MAXIMALE PARTICIPATIE 'Een heel grote klus', noemt Jansen de herinrichting van de Deventerweg. Niet alleen vanwege het miljoenenbudget dat ermee gemoeid is, maar ook omdat het een proefproject voor de Omgevingswet betreft. Streven was maximale participatie van alle belanghebbenden, onder wie aanwonenden en buurtbewoners, de Onder: impressie van de nieuwe rijweg.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 30