ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN invloeden van de Jugendstil vertoont. Bij deze woningen is de begane grond verhoogd aangelegd boven een souterrain. Daardoor bleven bij hoge waterstanden de woonvertrekken droog. Tot 1958 hadden de bewoners van dit nieuwe stadsdeel namelijk regelmatig te maken met wateroverlast door de opstuwing van water in de IJssel en de Berkel. DEVENTERWEGKWARTIER In het begin van de vorige eeuw was alleen het middelste deel van de hoofdrijbaan van de Deventerweg bestraat met klinkers, de ventwegen en de bermen waren verhard met grind. Langs de weg lagen sinds 1890 de rails van de paardentram naar Gorssel. De bekende Haagse architect Salomon de Clercq stelde in 1919 een stedenbouwkundig plan op voor het Deventerwegkwartier, dat uiteindelijk maar gedeeltelijk uitgevoerd werd. Aan de Links: Omstreeks 1600 werd Zutphen ron dom voorzien van nieuwe vestingwerken. Ongeveer op de plaats van de Hanzehof kwam rond 1625 een hoornwerk te liggen. Aan de buitenzijde van de stadsgracht passeerde men de aarden vestingwerken via de Nieuwstadsbuitenpoort. De weg liep verder over een lange brug naar een ravelijn en ging verder over een korte brug langs de Contrescarpe en de Grote Gracht. Aan de andere zijde kon men de noordelijke tak van de Berkel met een ophaalbrug passeren en liep de weg ten zuiden van het hoornwerk verder in de richting van de Weg naar Laren. (Kaart van De Wit uit 1698). Rechts: Tegelijk met de aanleg van de Lu netten van Coehoorn werd ook het eerste deel van de Weg naar Laren omgelegd naar de nieuwe Straatweg van Zutphen naar Deventer. Deze weg had aan beide zijden een bermsloot en een dubbele rij bomen. Binnen de vesting hadden welgestelde Zutphenaren tussen de Grote Gracht en de lunetten tuinen en lusthoven aangelegd (Tekening: Erfgoed Centrum Zutphen). Rechtsboven: Ingekleurde ansichtkaart uit 1925 van de Deventerweg. Waarschijnlijk is de grasberm tussen de twee bomen rijen per vergissing als halfverharding ingekleurd. Rechtsonder: Tot aan de dichting van de Baakse overlaat in 1949 had Zutphen altijd veel last van wateroverlast. Bij een over stroming in 1926 liepen de lager gelegen gronden rond de stad onder water. Op de foto is de ondergelopen Deventerweg te zien, de ventwegen bleven nog net droog. (Beelden: Erfgoed Centrum Zutphen) Bij graafwerkzaamheden is een aantal archeologische vondsten gedaan. Voorbeelden hiervan zijn: een zilveren middeleeuws muntje, een vergulde middeleeuwse riemtong en divers aardewerk en steengoed uit de middeleeuwen en nieuwe tijd. Deze voorwerpen werden aangetroffen in een nog aanwezige middeleeuwse akkerlaag en een jonger esdek. Noemenswaardig zijn ook de aangetroffen schuttersputjes uit de Tweede Wereldoorlog. Die zijn na de bevrijding volgegooid met bouwpuin (vooral vensterglas en dakpannen) en huisraad afkomstig uit de door oorlogshandelingen beschadigde woningen langs de Deventerweg. 'Deze resultaten vormen nog maar het begin: het echte archeologische onderzoek zal beginnen met de herinrichting van de centrale weg en de aanplant van de nieuwe bomenrijen', aldus Arjan den Braven, archeoloog bij de gemeente Zutphen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 28