BINNENKIJKEN pakken we onderhoudsklussen gezamenlijk aan en zorgen we dat het blok een eenheid blijft. Je moet er toch niet aan denken dat de beeldbepalende elementen overal een ander kleurtje hebben.' ZUIDERHAVEN Rest nog de vraag voor wie het huizenblok is gebouwd en wie de architect was. In het archief is daar niks over terug te vinden. Gemeentelijk bouwhistoricus Jeroen Krijnen kan alleen maar gissen: 'Het blok is waarschijnlijk gebouwd door een plaatselijke aannemer, die ook verantwoordelijk was voor het ontwerp. Dat kan D. J. van Loo zijn geweest, maar ook H. van der Klip, P. Broekhuyzen, D. Bessem en A.J.H. Reesink ontwierpen en bouwden in die periode huizen in jugendstiltrant. Omdat de woningen veel kleiner en eenvoudiger zijn dan bijvoorbeeld de jugendstilpanden aan de Martinetsingel en de Deventerweg, waren ze bedoeld voor de werkende middenklasse. Samen met de bebouwing aan het Vispoortplein vormden ze onderdeel van een stadsuitbreiding die rond de eeuwwisseling hier plaatsvond.' Het stuk grond links van Vispoortstraat 22-27 is daarin lang onbebouwd gebleven. Hier stroomde de Helbergense beek vroeger uit in de Vispoorthaven en over het water lag een ophaalbrug. Om de industrie op het achtergelegen Hoornwerk te stimuleren werd in deze beek begin 1900 een binnenhaven met een nieuwe kanaalverbinding naar de IJssel aangelegd: de Zuiderhaven. De opening in de Vispoorthaven is in 1904 met een dam gedicht. Op oude foto's en prentbriefkaarten is nog te zien dat direct achter de dam zeilschepen lagen en door de Vispoortstraat een tram met goederenwagons reed. Uiteindelijk voldeed de haven niet aan de verwachtingen en is deze in de jaren zestig van de vorige eeuw gedempt. Pas in 2002 verrees op de plek van de voormalige dam een appartementencomplex, dat het qua architectuur en uitstraling niet haalt bij de jugenstilwoningen ernaast. VERTREK Nu de kinderen zijn uitgevlogen is Filippini toe aan haar volgende huizenproject. Ze heeft haar bovenwoning aan de Vispoortstraat net verkocht en vertrekt eind van het jaar naar een boerderijtje in Frankrijk. Lachend: 'Ook daar moet een heleboel aan gebeuren. Er zit twee hectare grond bij, waar ik een heel grote moestuin ga aanleggen. Voordeel is dat die in de winter niet onderloopt.' Vispoortstraat (1940) met tramwagons en rechts huizenblok 22-27 (foto: collectie Regionaal Archief Zutphen)

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2021 | | pagina 24