DOOR ERIK RINIA, GEMEENTE ZUTPHEN Duurzaamheid en energiebesparing: het zijn zaken waar we niet meer omheen kunnen. Een uitdaging voor iedereen die een monumentaal pand bewoont of bezit. Daarom geven we in elke editie gratis advies. Deze keer: Vloerisolatie. Een belangrijke maatregel om een monument energiezuiniger te maken is het isoleren van de vloeren boven onverwarmde ruimtes. Het isoleren van de begane grond vloer kan leiden tot 10 procent minder energieverlies. Het isoleren van de zoldervloer kan zelf 15 procent minder energieverlies opleveren. ALGEMEEN D Na-isoleren van vloeren is in de meeste gevallen vergunningplichtig. Vraag dit na bij de gemeente. D Idealiter wordt een totaalplan opgesteld voor verduurzamen van een monument. D Het verkeerd aanbrengen van isolatie kan leiden tot houtrot, ongedierte en schimmelvorming. D Soms is er sprake van een monumentale afwerking van een vloer of plafond, waardoor niet alle opties mogelijk zijn. De begane grond vloer kan zowel van onder als van boven worden geïsoleerd. Er zijn verschillende producten op de markt, die vrij dun zijn en goed isoleren. Wanneer een vloer aan de bovenzijde wordt geïsoleerd, kan dit echter gevolgen hebben voor de monumentale afwerking van het interieur. In dergelijke gevallen moet naar een alternatief worden gezocht. Isoleren van een vloer aan de onderzijde kan op verschillende manieren. Er kunnen bijvoorbeeld isolerende producten tegen de onderzijde van de vloer worden geplaatst, of er kan gebruik worden gemaakt van bodemisolatie. Bij de toepassing van vloerisolatie is het van belang dat deze zo wordt aangebracht dat monumentale onderdelen hiervan geen schade ondervinden. In bepaalde gevallen kan er ook isolatie tussen de balkenlagen worden aangebracht, bijvoorbeeld wanneer de kelder is voorzien van een waardevol plafond. Als de zolder alleen als berging wordt gebruikt, kan de zoldervloer worden geïsoleerd, als alternatief voor dakisolatie. Handige tips zijn te vinden op Toolkitduurzaamerfgoed.nl. Overweeg je ook je pand te verduurzamen? De erfgoedspecialisten van de gemeente hebben samen met het Wijnhuisfonds veel ervaring. Ze adviseren graag. Neem contact op via 14 0575 of erfgoed@zutphen.nl. 70

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 68