ARCHEOLOGIE kaasvorm van aardewerk uit ongeveer 500 voor Christus. 'Uiterst zeldzaam en een van de vroegste kaasvormen die nu bekend zijn in Nederland. 'Er is echt kaas mee gemaakt, weten we uit specialistisch onderzoek naar andere kaasvormen elders in Europa. Hartstikke leuk, want het zegt ook iets over de mensen die hier leefden. Ze hadden in ieder geval koeien of geiten en aten toen al kaas.' Een andere uiterst zeldzame vondst was een holle bijl uit de vroege ijzertijd. Fermin: 'In de bronstijd maakten mensen bronzen bijlen die hol waren. Die werden gegoten in mallen. Op het moment dat ijzer ontdekt werd, gingen ze ijzeren bijlen maken, maar ijzer moet je smeden. Helemaal in het begin maakten ze die bijlen precies zoals de bronzen gegoten bijlen; hol. Terwijl een holle bijl lastig is om te smeden. Ik vond de klomp roest op de Revelhorst en heb het naar onze ijzervrijwilliger gebracht. Die heeft het schoongemaakt; een monnikenklus. Ik had al wel het gevoel dat het om een prehistorische holle bijl kon gaan, maar ik dacht 'het zal wel niet', want het is zó zeldzaam. Maar dus toch. Dat ze zo zeldzaam zijn, komt omdat ze meestal wegroesten in de bodem. Het wordt voor ons ook nog een kunst om de bijl goed te conserveren.' VIKINGEN? En dan nog de derde vondst, een kledingnaald van Vikingen uit de tiende eeuw. Michel Groothedde: 'Zo'n bijl en kaasvorm zijn vondsten die passen bij de nederzetting. Dat klopt precies. Maar een kledingnaald van een Viking uit Ierland, Engeland, Denemarken of Zweden? Dat is heel erg atypisch en hij hoort absoluut niet thuis op de plek waar we hem gevonden hebben. Het was in die tijd ook écht niet gebruikelijk om met een vreemd object rond te lopen. Het maakt dat we moeten gissen. Wat vertelt de naald over de persoon die hem droeg? Was het een plunderende Viking, een geëmigreerde Scandinaviër, een persoon die terugkeerde na een verre reis of woonde er op de Revelhorst misschien wel een tot slaaf gemaakte Viking? Vermoedelijk kunnen we het antwoord nooit achterhalen en is dit een van de puzzels binnen archeologie die we niet kunnen oplossen.' Holle bijl uit de ijzertijd Een vrijwilliger aan het werk met het schoonmaken van de vondst Kledingspeld van Vikingen 68

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 66