van Zutphen Sommige tekeningen van Henk Bouwman zijn als ansichtkaart te koop. bekenden uit die buurt kijken hoe ik hier in het Hampshire aan het werk ben.' GOEDKOOP BEHANG Om te voorkomen dat zoonlief het volledige huis als tekenbord zou gebruiken, 'ik was een plaag voor mijn ouders', gaf Henks vader hem een eigen kamertje met goedkoop behang waarop hij zich naar hartenlust mocht uitleven. Hij tekende onder meer de kermis in de binnenstad na, waarin hij sommige bezoekers de 'koppen' van ooms en tantes als karikaturen meegaf. Grofweg zestig jaar later hoeft de voormalig reclametekenaar zich niet meer met het opsieren van behang bezig te houden. Hij heeft bewezen - en doet dat nog steeds - dat hij een kunstenaar is wiens werken eeuwigheidswaarde hebben en een plek in een museum verdienen. Net als Panorama Zutphen waaraan Bouwman tussen 2010 en 2015 werkte, wil hij De Oude Stad na de laatste pennenstreek in bruikleen geven aan het Stedelijk Museum. Na zijn dood mag het museum de twee monumentale werken behouden. 'Beide zijn cadeaus aan de stad. Ik hoop wel dat ze er zuinig op zijn.' ANDERE DIMENSIE De pentekenaar ziet Zutphen zelf meer als een dorp dan een stad, omdat bijna iedereen elkaar kent. Dit merkt Bouwman elke keer wanneer hij over de markt loopt. Het oude gedeelte van Zutphen vindt hij het mooist en heel interessant. 'De verhalen die Michel Groothedde (stadsarcheoloog, red.) erover vertelt, vind ik enorm fascinerend. Zij geven de stad een compleet andere dimensie.' Wat de bescheiden kunstenaar niet beseft, is dat zijn eigen werk de kijker ook mateloos fascineert. Die kan eindeloos opgaan in de uit miljoenen details bestaande stadsgezichten. De eerste vierkante meter van De Oude Stad hangt net als Panorama Zutphen aan de lange wand in de lounge van het Hampshire Hotel. Bouwman tekent momenteel de omgeving Korte Beukerstraat. Hiermee komt hij heel dicht bij de Frankensteeg, het smalle straatje van waaruit hij in de jaren vijftig Zutphen zo goed leerde kennen. 64

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 62