INTERVIEW leren kennen.' Bouwman wilde altijd al eens Zutphen van boven tekenen. Van Gemert kwam dit ter ore en vertelde dat hij meerdere luchtfoto's had. De kunstenaar koos de meest geschikte prent uit en deze fungeert al ruim drie jaar als uitgangspunt voor dit megaproject dat hij over anderhalf a twee jaar hoopt te voltooien. Enerzijds streeft Bouwman ernaar alle gebouwen en de omgeving van de historische binnenstad natuurgetrouw neer te zetten. Anderzijds permitteert hij zich af en toe een kleur van bijvoorbeeld een dak aan te passen, een boom te verplaatsen en verwerkt hij de namen van zijn vrouw, vier kinderen en vijf kleinkinderen in De Oude Stad. Wie met een loep alle details naloopt, zou ook maar zo een vrijend stelletje kunnen ontdekken. WALBURGISKERK Geen moment heeft de kunstenaar spijt gehad dat hij aan deze tweede monsterklus is begonnen. 'Als iets lukt, zoals het aanbrengen van de juiste diepte, kleur of detaillering, dan kan ik daarvan genieten. Ik ga ook helemaal op in mijn werk. De Walburgiskerk vond ik het lastigste om te tekenen.' Voor de coronacrisis kwam er gemiddeld zo'n dertig man kijken tijdens een tekensessie. Nu zijn dat er minder. Kinderen zijn volgens Bouwman het leukste publiek vanwege de ontwapenende gesprekken die hij met hen voert. Als voorbeeld noemt hij een jongetje dat boos was op zijn moeder. 'Nadat ik hem vertelde dat ik ooit had gezien hoe mijn moeder een kus op mijn lunchpakket gaf, is hij snel naar zijn moeder gegaan.' EEN OOG Bijzonder is dat de Zutphenaar zijn indrukwekkende werken maakt ondanks een ernstige visuele handicap: 'Ik ben geboren met één oog blind. Vijf jaar geleden kreeg ik trombose in mijn goede oog en dit gaf wel paniek. Een bovenhoek van dit oog is onherstelbaar aangetast, maar gelukkig zie ik nog voldoende om te kunnen tekenen. Mijn specialist durft niet te voorspellen wat de gevolgen op de lange termijn zullen zijn.' Op zijn zevende verhuisde Henk met zijn vader en moeder vanuit vestingstad Muiden naar Zutphen. 'Mijn ouders zijn allebei in Zutphen geboren en mijn moeder had in Muiden heimwee gekregen.' Het gezin betrok een woning in de Frankensteeg. Henk was eerst helemaal niet gecharmeerd van zijn nieuwe woonplaats. 'Ik vond Zutphen maar saai, er was weinig te doen en de winkels zaten tussen de middag dicht. Dat was ik niet gewend.' Wat kleine Henk wél leuk vond, was vanuit een open raam de tuinen natekenen waarop hij in de Frankensteeg uitkeek. Enkele jaren later betrok het gezin Bouwman - Henk kreeg drie zussen - een woning aan de Emmerikseweg. 'Een fantastische buurt om op te groeien. Kinderrijk, waardoor je gauw vriendjes en vriendinnetjes had en ook hecht. Er komen nog steeds Ook Panorama Zutphen hangt in het Hampshire hotel. Hieraan werkte Bouwman tussen 2010 en 2015.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 61