iwwm 1: j i l i. l, Verhoogd boven de lijn ca. 1865 verbouwde pand werd een vestiging van kledingbedrijf Mansfeld gevestigd, dat op nummer 27 sterk kon uitbreiden. Meest in het oog springend is de nieuwe voorgevel aan de Groenmarkt, die in een sobere variant van de Haagse School werd opgetrokken met een gemetselde topgevel, voorzien van diepe voegen en een groot stalen venster op de eerste verdieping, die in 1954 werd aangepast tot het huidige beeld met drie vensters. Nieuwe stalen vensters werden ook op de begane grond aan de Heukestraat geplaatst. Tevens werd de plattegrond van de winkel gewijzigd en de eerste verdieping bij de winkel getrokken. De bestaande indeling en afwerking werd op beide bouwlagen volledig vernieuwd. WOII: DONKERE PERIODE De inspanningen van Mozes Stofkooper werden binnen enkele jaren tenietgedaan. Ze vielen samen met het begin van een duistere periode in de Europese geschiedenis. Door toedoen van het antisemitische nazibewind moest het bedrijf van de familie Stofkooper de deuren sluiten. Mozes Simon en zijn gezin, zijn vrouw Helena, geboren Polak en zoon Joseph, werden weggevoerd en kwamen om in een concentratiekamp in het bezette Polen. Ze woonden volgens het Joods Monument aan de Boompjeswal 7 in Zutphen. Boven: Op de verbouwingstekening uit 1934 van Groenmarkt 27 zijn links in het achterhuis aan de Heukestraat de vloeren met moer en kinderbinten aangegeven, de rode lijn markeert de ophoging die vermoedelijk in 1865 is uitgevoerd tijdens een grote verbouwing van het pand. Midden: Bouwtekening uit 1927 van de voorgevel van Groenmarkt 27. Onder: De Groenmarkt kort na de bevrijding in 1945 met rechts de gevel van nummer 27. (Beelden: Erfgoedcentrum Zutphen, collectie bouwtekeningen)

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 58