(Hl I rn i Vi ut M r ,BC. b'«£\le§9 f rr i;3liü '-g --- .7, BOUWHISTORIE NEGENTIENDE EEUW Rond 1865 onderging Groenmarkt 27 opnieuw een gedaanteverandering. Volgens kadastrale gegevens kwam het huis een jaar eerder door overerving in bezit van Aleida Holtkamp, weduwe van koffiehuishouder Lukas Swartjes. Aleida zette het koffiehuis vermoedelijk niet door want tijdens de aankoop door haar man werd die functie voor het laatst in combinatie met het huis Groenmarkt 27 genoemd. Het voorste deel van het huis moet toen boven de oude kelder vrijwel geheel zijn vernieuwd. In hoeverre de verdiepingsbalklaag is vervangen kon niet worden vastgesteld, maar de vloerhoogten werden aangepast en de zoldervloer met balken geheel vernieuwd, net als de kapconstructie. Hiervoor werden delen van de gesloopte kap hergebruikt, waaronder enkele eiken daksporen, maar de gebinten werden nieuw getimmerd van machinaal gezaagd grenenhout. De gevel aan de Groenmarkt werd nieuw opgetrokken in baksteen met de entree rechts, hoge schuiframen en werd afgesloten met een imposant hoofdgestel met mezzaninovensters en een houten attiek. Geheel boven: De Groenmarkt in 1750. Bij de pijl De Moriaan met fronton op de topgevel. (Beeld: Stedelijk Museum Zutphen) Boven: Detail van een afbeelding van Revelman uit 1787 met zicht op de noordelijke huizenrij van de Groenmarkt. Geheel rechts is het grootste deel van de gevel van Groenmarkt 27 zichtbaar, twee bouwlagen hoog. De topgevel is inmiddels vervangen voor een hoofdgestel met een dakkapel in het dakschild erboven. Boven het rijtuig is een uithangbord te zien met daarop een varkenskop oftewel het Zwijnshoofd. (Beeld: Erfgoedcentrum Zutphen) Geheel onder: Uitsnede uit een ets van Van der Worp uit 1858 met prominent in het midden Groenmarkt 27 met hoge kap en centrale schoorsteen. De afbeelding van is niet erg accuraat en het is de vraag in hoeverre de weergave van de voorgevel overeenkomt met de werkelijkheid. (Beeld: Stedelijk Museum Zutphen) DIVERSE PUIEN Omstreeks 1880 is de begane grond gedeeltelijk ingericht tot winkel, een functieverandering die landelijk veel voorkwam en in Zutphen met name aan de markt, de beide Hofstraten, de Turfstraat en de Beukerstraat, oftewel het Rondje. Aan de voorzijde moesten de twee schuifvensters op de begane grond links van de woningingang plaatsmaken voor een houten, classicistisch vormgegeven winkelpui met grote winkelruiten aan weerszijden van de centrale winkeldeur. Deze pui werd rond 1900 alweer vervangen voor een rijk gedecoreerde pui in Jugendstiltrant. De ingang aan de rechterhand bleef bij beide verbouwingen gehandhaafd als ingang voor de bovenwoning en werd meegenomen in het ontwerp voor de pui. In 1927 werd de pui voor de derde maal vernieuwd, nu in art deco-stijl. Opnieuw werd hierbij de opgang naar de bovenwoning mee ontworpen in het nieuwe pui- ontwerp. FAMILIE STOFKOOPER In 1932 koopt Mozes Simon Stofkooper (11-11-1892 - 28-2-1943) het huis. Nadat een jaar eerder het hoekpand al onder handen was genomen, werd in 1934 het complex van panden tussen Groenmarkt en Heukestraat door het bedrijf van Mozes Stofkooper ingrijpend verbouwd. In het 59

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 57