J BOUWHISTORIE graatgewelven in zes vakken tussen gordelbogen die op twee gemetselde poeren rusten. Over het huis erboven hebben we door latere verbouwingen helaas zeer weinig gegevens, maar het was mogelijk uitgevoerd met een hoge begane grond, een lage eerste verdieping en een zolder. Op de eerste verdieping in de rechter bouwmuur zit metselwerk waar een tienlagenmaat van 74 centimeter werd gemeten, een maat die goed is te rijmen met een verbouwing in de tweede helft van de vijftiende eeuw. Tijdens de campagne rond 1471 is vermoedelijk ook het achterhuis aan de Heukestraat geheel vernieuwd en kreeg het behalve nieuwe samengestelde balklagen voor de eerste en tweede verdiepingsvloeren, ook een nieuw dak. De kapconstructie op zolder is net als de achtergevel aan de Heukestraat bewaard gebleven. DE MORIAAN ALS WAAG De laatste dertig jaar van de zestiende eeuw was voor Zutphen een roerige tijd. De stad wisselde een aantal malen van machthebber en godsdienst. Toen de Staatse troepen van prins Maurits Zutphen in 1591 definitief innamen, troffen ze een desolate stad aan, waarvan een groot deel van de bevolking was omgekomen of vertrokken. Ergens in deze jaren, maar in ieder geval vóór 1597, moet de stad Zutphen het huis Groenmarkt 27 - nu de Moriaan geheten - hebben verworven om het in gebruik te nemen als waag. Tijdelijk, want volgens het zogenoemde Historisch Kadaster is het in 1604 alweer verkocht. Het huis is in de loop van de zeventiende eeuw verbouwd, mogelijk hing dit samen met het wisselen van eigenaar. Dit gebeurde in 1612 en 1637, maar ook een hypotheekopname in 1677 en een verkoop in 1688 kunnen aanleiding voor een verbouwing zijn geweest. Bij deze gelegenheid is vermoedelijk de voorgevel geheel vernieuwd. Op de bekende tekening van de Groenmarkt door Jan de Beijer zijn aan de rechterzijde de geveltoppen zichtbaar van Groenmarkt 27 en 29. Beide gevels lijken te zijn bekroond met een klein timpaan. Een gebogen variant van dit decoratieve element is nog te zien bij de gevel van Groenmarkt 5 en Groenmarkt 9. Deze huizen kregen rond 1635 een nieuwe voorgevel. In de tweede helft van de achttiende eeuw, maar in ieder geval vóór 1787 werd de geveltop gesloopt en vervangen door een gevelbeëindiging met een klassiek hoofdgestel met een dakschild. De gevel kan echter ook integraal zijn vernieuwd. Boven: De straathoek Schoenmakersstraatje - Heukestraat was in de late middeleeuwen onbebouwd. Onder: Tijdens een verbouwing tussen 1400 - 1550 zijn de vloeren van de eerste en tweede verdieping in het achterhuis aan de Heukestraat vernieuwd en uitgevoerd met moer- en kinderbinten en peerkraalsleutelstukken. 58

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 56