Links: Uitsnede van de kaart van Jacob van Deventer uit ca. 1560. Midden: Het perceel is sinds de eerste kadastrale vastlegging zo goed als niet veranderd. Rechts: Uitsnede van de maquette van Constant Willems. Linkerpagina: Bouwhistoricus Jeroen Krijnen voor Groenmarkt 27. De Groenmarkt ligt in het hart van de stad en is samen met de Houtmarkt en Zaadmarkt de grens van de oudste kern van Zutphen. De markten vormden voor de dertiende eeuw een droge gracht. Het is goed mogelijk dat in die periode, rond 1315, al de eerste houten huizen langs de noordzijde van de Groenmarkt werden gebouwd. Op 13 mei 1284 woedde een felle stadsbrand die grote delen van de oude stad en de Nieuwstad in vlammen deed opgaan. Het was de opmaat voor herbouw in baksteen van vele, voorheen houten huizen. Na volgende stadsbranden in 1310 en 1336 (Nieuwstad) werd deze verstening een verplichting, gestimuleerd door subsidies. Dendrochronologisch onderzoek wijst uit dat diverse panden aan de Groenmarkt tussen 1325 en 1350 zijn gebouwd. Omdat de Groenmarkt na die periode gevrijwaard is gebleven van stadsbranden mogen we aannemen dat de oudste bakstenen huizen langs de markt uit die periode dateren. De vroegste plattegrond van Zutphen dateert uit omstreeks 1565 (Jacob van Deventer) en geeft vrij accuraat de toenmalige toestand weer met een compact bebouwde stad. Dat het stratenpatroon ter plaatse sindsdien nauwelijks is veranderd, is goed te zien wanneer de kaart van Van Deventer wordt vergeleken met de kadastrale minuut uit 1832 en vervolgens met huidige plattegronden. Het perceel van Groenmarkt 27 is sinds de eerste kadastrale vastlegging zo goed als niet veranderd. DE 'WEER' ACHTER HET HOEKHUIS Groenmarkt 27 beslaat de volle diepte van het huizenblok tussen de Groenmarkt aan de voorzijde en de Heukestraat aan de achterzijde. Het rechter huis, Groenmarkt 29, op de hoek met de Schoenmakerssteeg, heeft de helft van die lengte en doordat het achterterrein behoort bij het linker buurpand, wordt het hoekhuis door de L-vormige plattegrond van Groenmarkt 27 aan twee zijden omsloten. Deze eigendomssituatie wordt reeds in 1482 al zo omschreven, een gegeven dat al 540 jaar zo functioneert. MIDDELEEUWEN Op de plek van Groenmarkt 27 kan al vanaf het eind van de twaalfde eeuw een gebouw hebben gestaan. Details over een eerste houten huis op deze plek of over de eerste bakstenen opvolger zijn zo goed als niet bekend. Wel is het goed denkbaar dat de fundering, de keldermuren en de eerste meters van het opgaande metselwerk in de zijmuren nog uit de oudste bakstenen fase (periode 1250-1350) stammen. Het huis bestond in de middeleeuwen waarschijnlijk uit een voor- en achterhuis. Een aanwijzing daarvoor is te vinden in de kelder aan de straatzijde. Deze kelder beslaat namelijk niet de volledige oppervlakte van het huis, maar ongeveer twee derde en eindigt met een dikke eindmuur waar links een deur toegang geeft tot een kleine tongewelfde kelder onder het achterhuis aan de Heukestraat. Als we aannemen dat de voorste kelder overeenkomt met de oppervlakte van het eerste bakstenen huis, dan moet het korter zijn geweest dan de huidige diepe rechthoekige plattegrond. PERIODE 1400 - 1550 Dankzij een dendrochronologisch onderzoek naar de balklagen in het achterhuis, waarbij Pressler GmbH de monsters analyseerde en dateerde, weten we dat Groenmarkt 27 rond 1471 ingrijpend moet zijn aangepast. De kelder werd aan de straatzijde overwelfd met 57

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 55