Aan de Gennerdijk tussen Zwolle en Hasselt is nog een mooi bewaard en geconserveerd schotbalkenhuis te bewonderen. Ook het sluisje is hier mooi bewaard gebleven. die hiervoor noodzakelijk werden geacht. Langs de IJssel stonden diverse van dit soort schuurtjes, maar de meeste zijn in het verleden al gesloopt. PUBLIEK GEHEIM? Aan de aanleg van de IJssellinie werd zo weinig mogelijk ruchtbaarheid gegeven. De werken werden in het diepste geheim uitgevoerd. Het is daarom des te merkwaardiger dat eerste ingenieur der Genie te Apeldoorn op 10 juli 1953 van het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Zutphen officieel een vergunning kreeg voor het bouwen van een bergloods aan de Vliegendijk ter hoogte van de Hoendernestersluis. Deze sluis wordt in bronnen al in 1770 genoemd, maar ten tijde van de IJssellinie krijgt ook het Ministerie van Oorlog er belangstelling voor. De aanleg van de IJssellinie was immers een dure aangelegenheid. Gebruikmaken van bestaande waterwerken lag dan ook voor de hand. Maar voor dit gebruik moest wel bij de eigenaar - in dit geval de gemeente Zutphen - toestemming worden gevraagd. Op 17 april 1953 komt bij de gemeente Zutphen een brief binnen van de ingenieur van de Genie te Apeldoorn, met een rode stempel gemarkeerd als confidentieel. Onder punt twee in deze zeer beknopte brief lezen we: "In 's-Lands belang is het noodzakelijk dat aan de Hoendernestersluis enige voorzieningen worden getroffen". Hoe confidentieel de aanvraag is gebleven, is maar de vraag. De directeur van de Dienst van Gemeentewerken, de directeur van de Landerijen én het voltallige college zijn van de aanvraag op de hoogte. De Hoendernestersluis op de grens van de gemeente Zutphen en Voorst werd met het besluit van het college op 10 juli 1953 een onderdeel van de IJssellinie. Bij de sluis werd vervolgens de bijbehorende schotbalkenloods gebouwd voor de opslag van schotbalken; een van de voorzieningen in 's-Lands belang. LIQUIDATIE Aan het begin van de jaren zestig verloor de IJssellinie haar betekenis. Door het herbewapenen van West-Duitsland verschoof de verdedigingslijn naar het oosten. In 1964 werd besloten tot de ontmanteling van de IJssellinie en in mei 1965 ontvangt het Zutphense college een brief over de "liquidatie van de inundatieplannen". Omdat de schotbalkenloods in het toenmalige uitbreidingsplan van Helbergen lag, wordt deze door de gemeente Zutphen gesloopt. Van de Hoendernesterbeek en de schotbalkenloods zijn nog herkenbare sporen in het landschap terug te vinden. Van de Hoendernestersluis is vandaag de dag echter niets meer te zien. Maar weinig passanten zullen bij de betonnen fundering aan de Vliegendijk denken aan een verdedigingslinie die ons tegen een buitenlandse invasie moest beschermen. 48

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 46