^©■'Ssr'otf Wethoude Apeldoorn leben'ing !4Lo4 Soot'jffl z. oi-e AJ&. Linkerpagina: Het betonnen fundament van de schotbalkenloods is hier te zien. De bosschages erachter tekenen de voormalige loop van de Hoendernesterbeek. Tijdens perioden van veel neerslag loop het restant van de beek nog steeds onder water. Boven: Overzichtstekening van de schotbalkenloods met links in het midden duidelijk de locatie ervan ingetekend; links van de weg net onder de Hoendernesterbeek. (Beeld: Regionaal Archief Zutphen) EEN MUUR VAN WATER De gedachte was dat de Waal en de Nederrijn volledig afgedamd zouden worden zodat al het water de IJssel ingeduwd werd. Als gevolg van deze afdamming zou de IJssel negen keer zoveel water te verwerken krijgen. Hierdoor zou een strook van drie tot wel vijftien kilometer breed vanaf Nijmegen tot en met IJsselmuiden overstromen. Bij hoog water zou zelfs een deel van Duitsland onder water komen te staan. De kern van de IJssellinie bestond uit drie stuwen. De eerste lag bij Arnhem in de Nederrijn, bij Meinerswijk. De tweede in de Waal ter hoogte van Bemmel en de derde in de IJssel bij Olst. De laatste stuw moest ervoor zorgen dat het water de IJssel niet te snel zou verlaten. Bij het onderlopen van het land moest het waterpeil zorgvuldig worden gecontroleerd. Het water mocht niet te diep zijn, want dan zouden de Russen met boten de ondergelopen stukken land kunnen oversteken. Aan de andere kant mochten de overstroomde gebieden ook niet te ondiep zijn, want dan zou de vijand te voet en met voertuigen zijn weg door het water kunnen vervolgen richting de Randstad. Het Nederlandse leger moest standhouden achter de modderzee. Bij onder water zetten van het land werd rekening gehouden met de evacuatie van maar liefst 410.000 personen. SCHOTBALKEN EN WARME KLEDING Om ervoor te zorgen dat het land zo snel mogelijk onder water zou lopen, werden zeven grote en een onbekend aantal kleine sluizen in de dijken van de IJssel gebouwd. In vredestijd waren deze sluizen geopend. Maar bij een sterke oorlogsdreiging zouden deze sluizen gesloten worden om het land snel onder water te laten lopen. Bij de kleine sluisjes werden zogeheten schotbalkenloodsen gebouwd. In het gebouwtje lagen schotbalken opgeslagen waarmee men het naastgelegen sluisje kon afsluiten. Ook lagen hier de bijbehorende zaken opgeslagen zoals gereedschap, warme kleding, een bootje en touwen 47

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 45