HENDRIK JAN WALGEMOED De gevel van de graanmaalderij met rechts ervan een houten loods. Rechts: het pand voor de verbouwing. VERBETERING OMGEVING Het weiland was in het bestemmingsplan aangewezen als verbindingsgroen tussen de bosgebieden aan beide zijden van de Vordenseweg. Met hulp van de gemeente Zutphen werd het bestemmingsplan gewijzigd, zodat het weiland kon worden gebruikt voor een nieuw te bouwen hal en als extra terrein voor materieel en opslag. Om het werkterrein in de natuurlijke omgeving te laten passen is aan de Vordensewegzijde een groen talud aangebracht. Langs het weiland van de buurman kwam een strook met weidebloemen, kikkerpoelen en een insectenhotel. 'We hebben goed gekeken hoe we de omgeving konden verbeteren. De toegang en de parkeerplaats hebben we verplaatst naar de Dennendijk achter het gebouw. Aan de voorkant is ter afscheiding van het fietspad een tuin aangelegd met een haag, bloemen en een waterelement. Zo vinden insecten nog makkelijker hun weg, is de verkeerssituatie veiliger en oogt het pand een stuk aantrekkelijker', legt Robert uit. 'Niet alleen overdag, maar ook 's avonds met de tuinverlichting aan.' INDUSTRIEEL Het pand is omstreeks 1911 gebouwd als graanmaalderij met woonhuis. In de jaren zeventig was het een tijd in gebruik als koekjesfabriek van bakkerij Van Beem en van 1984 tot 2006 was autobedrijf Polman hier gevestigd. Daarna vonden nog een aantal bedrijfjes er onderdak. Marcel: 'Over de geschiedenis wisten we eigenlijk heel weinig. Van een dame die langskwam LDe architect van het woonhuis en vermoedelijk ook de graanmaalderij aan de Vordenseweg 21 was Walgemoed uit Warnsveld. Walgemoed was begin vorige eeuw rentmeester op landgoed de Boggelaar, makelaar en architect. Tussen 1914 en 1918 heeft hij in opdracht van Carel Frederik baron van Westerholt op de Boggelaar een park aangelegd met een rozentuin, exotische bomen, doolhof, vijvers en kettingbrug. Ook maakte hij de bouwtekening voor een houten koepel. Daarnaast ontwierp hij verschillende woonhuizen en boerderijen in Vorden en omgeving, waaronder zijn eigen woonhuis aan de Vordenseweg naast het kerkhof in Warnsveld (inmiddels afgebroken). Deze woningen kenden allemaal hetzelfde eenvoudige ontwerp als Vordenseweg 21 met een traditioneel zadeldak en een terugspringende voordeur in het midden van de gevel.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 40