Links: Handelsstempels van zaadhandelaar Brands, Rechts: Zijmuur met ongelijke spaarbogen, pakhuis bestaat uit vier verschillende percelen met drie verschillende eigenaren. Hoewel Basseroord 16 nu maar liefst 22 meter diep is, is dat lang niet altijd zo geweest. Het voorste deel staat er al sinds de middeleeuwen, maar het achterliggende deel is in twee etappes toegevoegd. De eerste verlenging, in 1915, gebeurde door veehandelaar Robert Meijer. Hij liet het pand achter het pakhuis slopen en optrekken in nieuw baksteen. Negen jaar later, in 1924, verkocht hij het pand aan zaadhandelaar Carel Diderick Gerrit Brands. In de kap is nog altijd een aantal handelsstempels van deze zaadhandel zichtbaar. Na de dood van Brands in 1936 nam Dirk Jozef Rood de zaadhandel met het pakhuis over. In 1945 kocht hij ook het pand dat achter het pakhuis ligt, liet het slopen en trok een nieuw deel bij het pakhuis aan. Dit is het moment waarop het hoekhuis een diepte van 22 meter bereikt. Aan de kant van de Norenburgerstraat zijn de bouwfaseverschillen nog te zien door de bouwnaad en de regenpijp. HET RECHTER PAKHUIS Ook het rechter pakhuis bevat middeleeuwse resten. De oorspronkelijke achtergevel op de begane grond, met daarin een kleine ontlastingsboog, is daarvan nog gedeeltelijk zichtbaar. Vermoedelijk is het rechter pakhuis in de zestiende of zeventiende eeuw verhoogd. Boven op de eerste verdieping is toen een zijmuur met vier spaarbogen gemetseld. Opvallend is dat de breedte van de spaarbogen niet gelijk is. De buitenste twee zijn ongeveer half zo breed als de binnenste twee. Mogelijk zijn de buitenste spaarbogen smaller om de horizontaal werkende spatkrachten te beperken. Hoewel de spaarbogen nog steeds aanwezig zijn, verdwijnen ze straks achter de isolatieschil. Heyl: 'We verbouwen uiteraard reversibel, dat betekent dat alles wat we doen, teruggedraaid kan worden. Ook de spaarbogen blijven behouden, hoewel we wel gekeken hebben of het kon, zijn ze niet zichtbaar in de nieuwe studio's. Dat blijft jammer vinden wij, maar brandscheiding en geluiddemping waren leidend.' EEN EIGENAAR Hoewel de pakhuizen al decennia naast elkaar staan, worden ze verenigd in 1968. Gerrit Hendrick Addink, eigenaar van het linker pand, koopt dat jaar ook het rechter pakhuis. Hij laat onder meer kanteldeuren in de zijgevel aanbrengen en realiseert de etalageramen in het linker pakhuis. In 1989 wordt op de begane grond de tussenmuur weggebroken en gaan de pakhuizen echt één geheel vormen. Hier, in deze grote ruimte, hebben diverse winkels gezeten. Net als DEES had Addink de wens de panden te verbouwen tot woningen. In 1983 vraagt hij namelijk een vergunning aan voor het herbestemmen van het pakhuis voor appartementen. Dat plan wordt nooit gerealiseerd. Maar nu, 37 jaar later, komt die wens uit 1983 toch uit met de realisatie van tien studio's. 34

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 32