BINNENKIJKEN STADSHERSTEL In 1960 werd bij Koninklijk besluit bepaald dat de gemeente Zutphen de panden van Borro mocht verkopen. In 1880 werden vrijwel alle gebouwen rondom Huize Borro afgebroken en kwamen er woningen voor in de plaats voor echtparen en zalen voor mannen en voor vrouwen. In de jaren 70 van de vorige eeuw raakte de bebouwing, inclusief Huize Borro, steeds meer in verval. Even werd gespeeld met de gedachte op die plaats een parkeergarage te bouwen, maar massaal verzet van de bevolking wist dat te voorkomen. Raadslid Ruysch Lehman richtte de NV Stadsherstel op en in 1980 werd de volledige restauratie van alle gebouwen van Het Oude Bornhof voltooid. NV Stadsherstel fuseerde op 1 januari 2013 met Stichting Wijnhuisfonds, die nu eigenaar is van Huize Borro en het pand verhuurt aan het Genietcafé. de nok bij elkaar komen en die op verschillende hoogtes met elkaar zijn verbonden door de hanenbalken. Makelaarsspanten zijn de verticale verbindingen tussen de horizontale hanenbalken en de sporen in de nok. Voor deze constructie werd gekozen omdat het enorme dak met gebakken dakpannen voor een traditionele enkelvoudige sporenkap veel te zwaar zou zijn. Veel daken bestonden in de tijd dat Huize Borro werd gebouwd nog niet uit pannen en waren dus veel lichter waardoor de kapconstructie minder zwaar kon worden uitgevoerd. Via enkele kleine ramen in de zijmuur komt het daglicht binnen. In de spaarzame zonnestralen die de zolder zo weten te bereiken, dwarrelen de stofjes als eeuwenoude herinneringen aan de kanunnik Borro en zijn goede werken op en neer. Buiten op het terras genieten intussen bezoekers van een voorzichtig herfstzonnetje. Ze kijken uit over de huisjes van het Oude Bornhof. Zonder er vermoedelijk bij na te denken, drinken ze hun koffie en thee te midden van vele eeuwen geschiedenis, die begon rond 1320 met de barmhartige kanunnik Borro. Huis Borro vóór de restauratie in 1980. Foto: collectie Stedelijk Museum Zutphen 28

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 26