GESCHIEDENIS BINNENKIJKEN De geschiedenis van Huize Borro gaat terug tot het begin van de veertiende eeuw. Kort voor het jaar 1320 kocht de Zutphense kanunnik Borro (een wereldlijke, rk-geestelijke zonder priesterwijding in dienst van de kapittelkerk St. Walburgis) een stuk grond met daarop een huis tussen de markt (de huidige Zaadmarkt) en de oostelijke stadsmuur (de huidige Bornhovestraat). De vermoedelijk niet onbemiddelde Borro was belast met de zorg voor arme kerkgangers. Dat hij zijn barmhartige werk zeer serieus nam, blijkt vervolgens uit het feit dat hij al in 1320 een testament liet opstellen waarmee hij huis en grond vermaakte aan de armen en behoeftigen van Zutphen, terwijl het Zutphense stadsbestuur tot in de eeuwigheid verantwoordelijk werd voor het beheer. Borro, die geen kinderen had, kreeg toestemming van zijn drie zusters voor deze 'goede daad'. Twintig jaar later, in de jaren 1340, liet Borro op de plek van het oorspronkelijke huis waarschijnlijk een nieuwe woning bouwen, het karakteristieke gebouw met het hoge dak zoals we het nu nog kennen. Hoewel zeker is dat Huize Borro rond 1340 is gebouwd - enkele jaren voor Borro's overlijden - is niet met zekerheid te zeggen hoe het er toen uitzag. Maar omdat het karakteristieke dak in ieder geval uit die tijd afkomstig is, zijn de afmetingen van het oorspronkelijke Huize Borro vermoedelijk niet anders zijn geweest. Het was eeuwenlang het door de kanunnik zo gewenste 'toevluchtsoord voor de armen, zwakken en onvermogenden van Christus'. Dat gebeurde lange tijd vooral door het uitdelen van kleding en voedsel, terwijl vermoedelijk pas vanaf het begin van de zeventiende eeuw de eerste armen in het huis werden opgenomen. Om de armensteun te financieren profiteerde Huize Borro zowel van (soms verplichte) giften als van betalende 'kostkopers'. Die laatsten moesten een flinke zak geld meebrengen om een plekje in het huis te verwerven. V en daarmee de oudste veertiende- eeuwse kap in Zutphen is. Toch is dat zo, want uit dendrologisch jaarringenonderzoek is gebleken dat de eikenbomen voor de houten balken in 1343 zijn gekapt. Ze kregen bij de bouw kleine merktekens om het verschil in linker- en rechterbalken aan te geven. Niet alleen wat betreft ouderdom, de zolder is bouwhistorisch ook bijzonder vanwege de kapconstructie. In bouwjargon: het is een sporenkap met makelaarsspant. Een sporenkap bestaat uit balken (sporen) bevestigd op de dakvoet die in

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 25