Links: Ineke Hissink-Kapper met kleinzoon Jan Willem Dijckmeester tijdens een lezing in de Burgerzaal. Rechts: de dienstmeisjes Alie (Hissink-)Straatman (links) en Jo Brunnekreeft. DIJCKMEESTER KOMT NAAR ZUTPHEN De verhalen van Oma Aaltje spreken Ineke zo aan, dat ze jarenlang allerlei informatie over Dijckmeester verzamelt. In oktober 2019, precies 75 jaar na zijn dood, geeft ze in een overvolle Burgerzaal een lezing over de voormalige burgemeester. 'Johannes Dijckmeester werd geboren op 6 mei 1880 in Den Haag. Hij studeerde rechten in Utrecht en werd in 1917 benoemd als burgemeester van Zutphen. Hij had geen makkelijke start. De Eerste Wereldoorlog drukte zijn stempel op alles en vanwege de woningnood vond hij geen huis in Zutphen, maar woonde aanvankelijk in Eefde. Pas later ging het gezin wonen aan het huis op de Deventerweg 43, tegenwoordig bekend als de Burgemeester Dijckmeesterweg 45. Dit is het huis waar ook Oma Aaltje lange tijd woonde en werkte.' STADSUITBREIDING Dijckmeester was zeer goed in redevoeringen, stond bekend als een harde werker en een scherpzinnige man. Onder zijn leiding is Zutphen, met name tussen 1920 en 1930, flink gegroeid. Ineke Hissink: 'Vrijwel het gehele Deventerwegkwartier is in die periode ontstaan. Net als de verbreding van de Leeuweriklaan, de bouw van de Julianabrug, de aanleg van de Prins Bernardlaan en de Varkensweide die voor de helft werd volgebouwd. En de bouw van de watertoren, het slachthuis, de jeugdgevangenis en een nieuw ziekenhuis; allemaal in de tijd van burgemeester Dijckmeester. Hij 8

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 8