DOOR ERIK RINIA, GEMEENTE ZUTPHEN Duurzaamheid en energiebesparing: het zijn zaken waar we niet meer omheen kunnen. Een uitdaging voor iedereen die een monumentaal pand bewoont of bezit. Daarom geven we in elke editie gratis advies. Deze keer: dakisolatie. Een belangrijke maatregel om een monument energiezuiniger te maken is het isoleren van het dak. Gemiddeld is een ongeïsoleerde kap verantwoordelijk voor 30% van het energieverlies (bron Stichting ERM). Dit is evenveel als ongeïsoleerde ramen. Het isoleren van een dak kan op twee manieren: aan de binnenzijde of aan de buitenzijde. Stap 1 is altijd nagaan of het wel nodig is. Als de zolder alleen wordt gebruikt als berging volstaat het isoleren van de zoldervloer. Beter voor de historische kapconstructie en vaak goedkoper. ALGEMEEN D Er zijn verschillende dakvormen. Deze voorbeelden hebben betrekking op het meest voorkomende daktype: hellende of platte daken. D Het na-isoleren van daken is in de meeste gevallen vergunningsplichtig. Neem hiervoor contact op met afdeling monumentenzorg van de gemeente Zutphen. D Vaak worden incidentele ingrepen gedaan om het pand te isoleren. Het advies van monumentenzorg is om een totaalplan te maken, omdat elke ingreep gevolgen heeft voor de technische eigenschappen van het gebouw. D Bij het na-isoleren van het dak kunnen lekkages soms pas in een laat stadium worden opgemerkt. Zorg dat het dak goed geïnspecteerd kan worden. WARMDAKCONSTRUCTIE (isolatie aan de buitenzijde op het dakbeschot) D Alle pannen moeten tijdelijk worden verwijderd, net als de bestaande betengeling en panlatten. Onbeschoten kappen moet eerst worden beschoten en voorzien van een vochtwerende onderlaag boven de isolatie. D Het dakvlak komt enkele centimeters hoger te liggen. Dit kan problemen opleveren bij de aansluiting van goten, muurwerk of geveltoppen of schoorstenen. Zoek daarom eerst uit of deze vorm van isolatie past. D Bij lastige gevallen kan soms een verscholen goot de oplossing zijn. KOUDDAKCONSTRUCTIE (isolatie aan de binnenzijde, bijvoorbeeld onder het dakbeschot, of op afstand van de pannen) D Het isolatiemateriaal wordt onder het dak, tussen de spanten of gordingen aangebracht. Daardoor kunnen dakbedekking, panlatten en betengeling blijven zitten. D Deze aanpak is gevoeliger voor vochtproblemen. Een zorgvuldige uitvoering is daarom belangrijk. Een deel van de kapconstructie is niet meer zichtbaar en je verliest wat hoogte in de kap. Handige tips zijn te vinden op www.toolkitduurzaamerfgoed.nl. Overweeg je ook je pand te verduurzamen? De erfgoedspecialisten van de gemeente hebben samen met het Wijnhuisfonds veel ervaring. Zij adviseren graag. Neem contact op via 14 0575 of erfgoed@zutphen.nl 64

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 64