ARCHEOLOGIE omvang (lengte) van de kelder van 8 meter bereikt na een verbouwing in de 16e eeuw. Vanaf ca. 1500 is het pand Kolenstraat 8, samen met diverse panden er omheen en het hoofdhuis Groenmarkt 28, aangekocht door de adellijke familie Bushoff. Kolenstraat 8 werd vermoedelijk medio 16e eeuw verbouwd tot een achterhuis met samengestelde balklaag en fraai gedecoreerde peerkraalsleutelstukken. De keldervloer bevatte stenen en trachieten bouwfragmenten van het oorspronkelijke middeleeuwse pand. Een spiltrap gaf oorspronkelijk toegang tot de kelder. In de kelder werd, vermoedelijk in de 18e eeuw, een grote ronde beerput aangelegd. Het houten 'gemak' dat er bij hoorde zat er vlak boven in de hoek van de kelder. BERGHEGELAAN, ZUTPHEN Langs de Berghegelaan is een 225 meter lange proefsleuf gegraven. Het gebied maakt deel uit van de Looërenk. De Looërenk heeft onder meer ruim 100 prehistorische gebouwplattegronden, mesolithische kampementen, drie middeleeuwse boerderijen, enkele prehistorische vennen en een urnenveld opgeleverd. De huidige sleuf lag echter in een laag deel, en heeft alleen wat sloten opgeleverd die te koppelen zijn aan de kadastrale minuut van 1832. Het gebied werd gebruikt als weiland en tijdelijk voor productiebos. 17 10 Plattegrond van de kelderopgraving: 1: ophogingslaag 13e eeuw; 6: uitbraakspoor achtermuur ca. 1300; 7: aanzet achtermuur ca. 1300; 9: bakstenen haard 13e eeuw; 10: fundering spiltrap; 12: inlaat beerput; 13: glijgoot beerput; 14: beerput; 17: ingraving beerput; 20: brandspoor houtbouw 13e eeuw; 21: restant keldervloer bij de trap. De overige sporen zijn kuilen. DEN BOUW, WARNSVELD In 2019 werd er een opgraving verricht op het terrein van verzorgingshuis Den Bouw in Warnsveld. Dit onderzoek sloot aan bij eerder onderzoek op het terrein van Den Bouw en de omliggende straten, waarbij resten van een volmiddeleeuws erf en sporen uit de midden-ijzertijd en vroeg-Romeinse tijd werden gevonden. Bij het onderzoek in 2019 werden onder meer paalsporen van structuren uit de 12e eeuw gevonden. Ook werd er een 13e-eeuwse houten waterput gevonden, die een latere fase van hetzelfde erf representeert. De put moet op grond van dendrochronologisch onderzoek uit kort na 1265 dateren. Een 13e-eeuwse greppel aan de zuidzijde lijkt het erf te begrenzen. Aan de oostzijde werd het erf al eerder begrensd door greppels. Het geheel aan sporen is gebruikt om tot een completere reconstructie van dit erf te komen. Het bestond Zespalig structuurtje uit de 12e eeuw. De paalsporen zijn inmiddels gecoupeerd. 60

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 60