ARCHEOLOGIE Ook is er een opvallende component materiaal uit de Tweede Wereldoorlog aanwezig, zoals een Duitse gasmaskerbus, geweerpatronen, mortiergranaten en een panzerfaust. De explosieven zijn door de EOD afgevoerd. Een compleet Mausergeweer inclusief bajonet is, net als de rest trouwens, door vermoedelijk de Duitse eigenaar bij zijn vlucht onklaar gemaakt, waarschijnlijk bij het oprukken van de Canadezen op 5 april 1945. Zodoende had de vijand niets meer aan het geweer als buitwapen. NOORDERHAVEN Bij de Noorderhaven op de Zutphense Mars is een molencomplex onderzocht. Dit was een grote houtzagerij met bijbehorende molenvijver om het hout te wateren. De eerste molen werd eind 18e eeuw gebouwd en heette De Zwaan. Dit was een windmolen. Later werd hij omgebouwd tot stoommolen. Van het gebouw werd de zeshoek van poeren van de stellingmolen gevonden, en rijen poeren van de langwerpige zaagloods. Aan de kant van de vijver werden bovendien de houten palen van de helling teruggevonden waarover de boomstammen de loods in getakeld werden. Daarnaast werd ook de tweede zaagmolen van het complex gevonden. Deze is ook begonnen als windmolen, maar is later gebouwd. De plattegrond is vergelijkbaar met de Deventer Bolwerksmolen, waarbij geen centrale zeshoek-constructie aanwezig is, maar waarbij de molen en de loods meer geïntegreerd waren. Ook deze molen is later tot stoommolen verbouwd. Het gemetselde blok waarin het vliegwiel van de stoommachine rustte is zelfs teruggevonden (bij de eerste molen lag dit blok net buiten het opgravingsgebied). Bij de tweede molen zijn ook ijzeren voorwerpen gevonden die met de molen van doen hebben, zoals stukken van lange zaagbladen, ijzeren wiggen waarmee de zaagbladen werden gespannen en de haken van het krabbelrad. Voordat het terrein werd ingericht als molencomplex, was het in gebruik als stadsweide. Vrijwel de hele Mars werd verpacht aan stadsbewoners om hun vee te weiden. Alleen had dit specifieke, omgreppelde stukje stadsweide, waar de opgravingen zijn uitgevoerd, een speciale functie: kadaverveld. Hier werden blijkbaar de kadavers van de zieke dieren begraven. Er werden tientallen complete paarden- en runderskeletten gevonden. De runderen Poeren en stoommachineblok van de "nieuwe" zaagmolen. Het opgraven van een kuil met runderkadavers. Veldwerk bij de gracht van Huis 't Velde. 58

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 58