ARCHEOLOGIE Een van de looiersputten die in 1991 werd aangetroffen. Plattegrond van de leerlooierij, samengesteld uit de onderzoeken van 1991 en 2019. Penning van keizer Hendrik II (1014-1024) en daaronder een Dertiende-eeuwse fibula. hebben drie gemetselde putten gelegen waarin bij twee putten kalk, mest en hoornpitten zijn aangetroffen: afval van een leerlooierij. De putten zijn dan ook looierskuipen. In de 18e eeuw zijn deze putten gedempt en is er een kelder in het gebouw geplaatst. Vermoedelijk ging men looierskuipen elders op het terrein gebruiken, mogelijk als onderdeel van schaalvergroting en verhoogde productie. In de uitbreidingssleuf is in de tweede fase van het onderzoek een looierkuil gevonden, gevuld met eek, die binnen dit beeld past. Als in het einde van de 19e eeuw of vroeg in de 20e eeuw een nieuwe industriële wijze van leerlooien opkomt, sluit deze ambachtelijke leerlooierij na circa vierhonderd jaar de deuren. Een van de apartste vondsten uit die latere periode is een medicijnflesje met kurk en paarse inhoud: kaliumpermanganaat. Deze stof werd gebruikt als een morning afterpil avant la lettre. HUIS 'T VELDE Eind 2019 zijn de grachten van Huis 't Velde opgeschoond. Dit is een van oorsprong middeleeuwse havezate en de grachten konden natuurlijk mooie vondsten opleveren: hier woonde, net als in het eveneens onderzochte Huize de Voorst, de hoge adel (Van Keppel, Van Dorth, Van Dijk tot 't Velde en zelfs de koning van Corsica, Theodor von Neuhoff, heeft hier een tijdje gezeten). Als eerste zijn de velden onderzocht waarop de natte bagger zo wordt uitgespreid. Dit leverde weinig grondsporen op maar wel een paar interessante vondsten, waaronder twee zeldzame penningen die in Deventer zijn geslagen op naam van keizer Hendrik II (1014-1024). Uniek is ook een 13e-eeuwse fibula. De grachten zelf leverden karrenvrachten aan materiaal op. Het vondstspectrum loopt van het einde van de 17e eeuw tot de huidige tijd. Het meeste materiaal is afkomstig uit de naast gelegen keuken en wijnkelder, met bijvoorbeeld grote hoeveelheden wijnflessen en -glazen, koperen briochevormpjes, complete serviezen en benen tandenborstels. De hoeveelheid 19e-eeuwse conservenblikken van sardines en schildpadsoep is ook opvallend. Enkele vondsten springen eruit, zoals een midden 18e-eeuwse kompasmicroscoop en een degenschede. Omdat de bewoningsgeschiedenis goed bekend is en de vondsten goed dateerbaar zijn, is het in de meeste gevallen mogelijk om de eigenaar van de spullen te achterhalen. 57

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 57