VERGETEN ERFGOED MORGAN'S PIT Boven: Het interieur van één van de bunkers die vermoedelijk werd gebruikt als schuilbunker Onder: Reconstructie van Morgan's pit, een eenpersoonsbunker bestaande uit twee betonnen buizen en een betonnen ring. GEMEENTELIJK MONUMENT In 2017 werd Morgan's Pit (zie kader) een gemeentelijk monument. Het is de eerste Kochbunker met een beschermde status in Nederland. Vlakbij dit monument liggen nog vier bijzondere bouwwerken uit die laatste oorlogsmaanden van Zutphen: de twee commandobunkers die wél werden gebouwd en twee identieke bouwwerken voor nog onbekende doeleinden. Het zijn zeldzame sporen van het gat in de Duitse verdediging en de dramatische poging van het Derde Rijk om zijn ondergang te voorkomen. UNIEK IN EUROPA De objecten voor onbekende doeleinden hebben een aantal bijzondere kenmerken die mogelijk iets vertellen over het doel: het horizontale gebruik van de betonnen buizen die ook voor Morgan's Pit zijn gebruikt, de aanwezigheid van een schoorsteen en een smalle ingang via een hoek. Dit doet vermoeden dat ze dienden voor bescherming tijdens luchtaanvallen en beschietingen. De twee commandobunkers of Gefechtstande in Warnsveld zijn gestandaardiseerde bouwwerken van het uiterst zeldzame type 621 neuer Art (n.A.), die op dit moment nog geen beschermde status hebben. Deze bunkers hebben een vereenvoudigde vorm om materiaal te besparen en de bouw te versimpelen. Alleen in Polen staat mogelijk nog een enkele bunker van dit type, maar verder zijn de twee Warnsveldse bunkers uniek in Europa. Vlak bij Huis 't Velde in Warnsveld bevindt zich de bunker 'Morgan's pit'. In deze kleine Duitse bunker werd de Canadese soldaat Patrick Morgan op 5 april 1945 dood gevonden. Morgan maakte deel uit van het Canadese infanterieregiment Essex Scottish, dat actief was bij de bevrijding van Almen, Warken, Warnsveld en Zutphen. De bunker heeft nu een monumentale status. Ter nagedachtenis aan Morgan is de put afgesloten met een stalen deksel. Hierop is het Canadese symbool de 'maple leaf' te zien met de tekst: Cpl Patrick Morgan, lid van het Canadees infanterieregiment 'Essex Scottish'. Morgan werd tijdelijk begraven in Warnsveld. Inmiddels ligt hij op de Holten Canadian War Cemetery.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 51