z utthem fo.<r Esri Nederland, Communit met lagerï* Het defensiesysteem van Zutphen van oktober/november 1944 GEDWONGEN TE HELPEN Een maand na het bevel was de Einsatzstab der NSDAP al in Warnsveld en begon het gedwongen werken voor de Duitsers. Het oproepen van de bevolking door de overheid om te werken voor de bezetter vormde een stevig dilemma. De Nederlandse regering in ballingschap liet via Radio Oranje duidelijk weten dat zij hulp aan de bezetter afkeurde en daar bovenop was voor de oorlog al afgesproken dat het ambtenaren verboden was om de bezetter in dit soort acties te helpen. Voor velen was dit een lastige afweging. Landelijk gezien kreeg men geen kans om hierover na te denken, omdat de mensen in razzia's van huis, straat of werk werden gehaald om te graven voor de verdediging van het Derde Rijk. GEEN ZESTIG, MAAR TWEE BUNKERS De bezetter had echter de grootste moeite om de benodigde kennis, arbeidskrachten, grondstoffen en gereedschappen in de benodigde hoeveelheden te leveren. Het Rijk werd van alle kanten bedreigd en overal was behoefte aan cement, wapeningsijzer, houwelen, prikkeldraad, hamers, vaklieden en voertuigen. In de IJssel-Stellung moesten zestig gevechtsbunkers en twaalf bunkers voor commandovoering gebouwd worden. Die zestig grote bunkers zijn er nooit gekomen en het is nog onbekend of er ooit aan begonnen is. Van het kleine beetje materiaal wat er is geleverd, konden in 1945 slechts twee commandobunkers gebouwd worden. Toen de geallieerden in de nacht van 23 op 24 maart 1945 bij Wesel de Rijn overstaken, in de operaties Plunder en Varsity, was het plan voor een verdediging achter de IJssel waardeloos geworden. Het ontbrak de bezetter aan tijd en materiaal om langs de IJssel nieuwe verdedigingswerken aan te leggen tegen de oprukkende geallieerden. De gegraven stellingen en loopgraven kwamen de verdedigers echter wel van pas, zo bleek uit de hardnekkige verdediging van Zutphen. 50

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2020 | | pagina 50